Η Θέλτα συνεχίζει με νίκες, νικώντας τη Βαλένθια 3-1

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στην LaLiga κατέκτησε η Θέλτα, επικρατώντας με 3-1 της Βαλένθια, στον αγώνα που «άνοιξε την αυλαία» της 2ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι «νυχτερίδες», που παραμένουν χωρίς νίκη, προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με τον Ντιέγκο Λόπεθ. Ωστόσο, η Θέλτα απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 23ο λεπτό με τον Όσκαρ Μινγκέθα. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 28΄, ο Ιάγο Άσπας έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με ασίστ από τον Μινγκέθα. Ο Άσπας είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της Θέλτα νωρίτερα, αλλά αστόχησε σε πέναλτι στο 45+5΄. Τελικά, το τρίτο γκολ ήρθε από τον Φραν Μπελτράν στο 60ό λεπτό.

Ο Τάσος Δουβίκας αγωνίστηκε βασικός για τους νικητές μέχρι το 66′, οπότε και αντικαταστάθηκε από τον Μπόρχα Ιγκλέσιας.