Η Τσέλσι πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου

H Τσέλσι νίκησε με 2-1 την Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι του «Στάμφορντ Μπριτζ», για την 27η αγωνιστική της Premier Leauge και απομακρύνθηκε κατά 4 βαθμούς από την 5η θέση, όπου βρίσκονται οι «πετεινοί».

Ο Ολιβιέ Ζιρού άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 15ο λεπτό, μετά εξαιρετική πάσα του Ζορζίνιο. Ο Ζιρού βρέθηκε τετ α τετ με τον Λιορίς, η μπάλα στρώθηκε στον Μπάρκλεϊ που όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η άμυνα της Τότεναμ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Ζιρού με νέο σουτ την έστειλε στα δίχτυα.  Η Τσέλσι πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 48ο λεπτό με τον Αλόνσο, όταν ο Μάουντ έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, απέφυγε τρεις αντιπάλους και στο ύψος της περιοχής γύρισε την μπάλα στον Μπάρκλεϊ, αυτός με τη μία στον Αλόνσο που έκανε το σουτ και νίκησε τον Λιορίς για το 2-0.

Η ομάδα του βόρειου Λονδίνου μείωσε στο 89ο λεπτό με αυτογκόλ του Γερμανού Αντόνιο Ρούντιγκερ. Η Τσέλσι αγωνίστηκε χωρίς τον Ενγκολό Καντέ, ο οποίος τραυματίστηκε  στο ματς της περασμένης Δευτέρας (17/2) με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και αναμένεται να μείνει περίπου τρεις εβδομάδες εκτός δράσης.

Aυτή ήταν η δεύτερη νίκη των «μπλε» απέναντι στην Τότεναμ φέτος.

©Πηγή: amna.gr