Η Βαγιαδολίδ σόκαρε τη Γρανάδα

Ήττα-σοκ και μάλιστα μέσα στο «Νουέβος Λος Κάρμενες» γνώρισε η εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στο Europa League, Γρανάδα. Η Βαγιαδολίδ, ουραγός της LaLiga πριν την έναρξη της αναμέτρησης, νίκησε 3-1 κι έκανε βαθμολογικό άλμα στην κατάταξη, στερώντας από τους γηπεδούχους την ευκαιρία να φτάσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης στην τέταρτη θέση, όπως και θα συνέβαινε σε περίπτωση νίκης τους.

Η Βαγιαδολίδ αιφνιδίασε προηγούμενη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Όσκαρ Πλάνο και διπλασίασε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου με τον Μάρκος ντε Σόουσα.

Η Γρανάδα ανασυντάχθηκε, ο Μαρτίνεθ έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 55΄ για να «ανακατέψει την τράπουλα», αλλά παρά τη μείωση του σκορ από τον Ντομίνγκος Ντουάρτε, δεν κατάφερε να σώσει τουλάχιστον τον ένα βαθμό, αφού στο 90΄ ο Ζότα έγραψε το τελικό 3-1.

Ο τεχνικός των Ανδαλουσιανών, Ντιέγκο Μαρτίνεθ, χρησιμοποίησε τους, Ρούι Σίλβα, Φουλκιέ, Σάντσες, Ντουάρτε, Νέβα, Μίγια, Μοντόρο (80΄ Σόρο), Βίκο (55΄ Ερέρα), Γκοναλόν (55΄ Σουάρεθ), Ματσίς και Μολίνα (54΄ Σολδάδο).