Η Βιλερμπάν σόκαρε (και πάλι) τη Μπαρτσελόνα

Η Βιλερμπάν προκάλεσε αναστάτωση στο «Palau Blaugrana», δίνοντας συνέχεια στο σερί νικών της στη Euroleague (7 διαδοχικές). Οι Γάλλοι πέρασαν νικηφόρα με 76-69 από την έδρα της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα, για την 26η αγωνιστική, υποχρεώνοντας την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στη μόλις τέταρτη ήττα στο «σπίτι» της και πανηγυρίζοντας τη 12η εφετινή ευρωπαϊκή επιτυχία. Οι «μπλαουγκράνα» υπέστησαν την όγδοη εφετινή ήττα τους και πλέον αισθάνονται την… ανάσα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που βρίσκεται στη δεύτερη θέση και στη -1 νίκη.

Η άμυνα των τελευταίων λεπτών έκανε τη διαφορά για τους Γάλλους, οι οποίοι από το ισόπαλο 58-58 στο 34΄ έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-8, γράφοντας στο 36΄ το 60-66, ενώ ακόμη κι όταν πλησίασαν οι γηπεδούχοι στο 64-66, ο Μουσταφα Φαλ ήταν εκεί για να δώσει λύσεις. Ο Χίγκινς συνέχισε την πίεση για την ανατροπή (69-72), αλλά το αντιαθλητικό φάουλ του Καλάθη στον Κόουλ στα 22΄΄ για τη λήξη «σφράγισε» το «διπλό» της Βιλερμπάν.

Κορυφαίος των Γάλλων στο «δύο στα δύο» της Βιλερμπάν επί της Μπαρτσελόνα την εφετινή αγωνιστική περίοδο, ο Νόρις Κόουλ με 21 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Μουστάφα Φαλ με 13. Από τους Ισπανούς ξεχώρισαν οι Μπράντον Ντέιβις (22π.) και Νίκολα Μίρτοτις (19π.), με τον Νικ Καλάθη να μένει στο παρκέ για 30 λεπτά με απολογισμό 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-34, 54-54, 69-76