Η Βραζιλία κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στο γυναικείο βόλεϊ, νικώντας την Τουρκία με 3-1

Η Βραζιλία παρουσίασε ανώτερη απόδοση, κερδίζοντας την Τουρκία με 3-1 σετ στον «μικρό» τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ γυναικών και πανηγυρίζοντας την κατάληψη του χάλκινου μετάλλου, ενώ η αντίπαλός της τερμάτισε στην 4η θέση.

Οι Βραζιλιάνες επικράτησαν σχετικά άνετα στο πρώτο σετ με 25-21, εξασφάλισαν το δεύτερο σετ στις λεπτομέρειες (27-25), ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι Τουρκάλες, διατηρώντας το προβάδισμα από την αρχή, μείωσαν σε 2-1 με 25-22, ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση του αγώνα.

Ωστόσο, στο τέταρτο σετ, οι παίκτριες της Βραζιλίας παρουσίασαν εντυπωσιακή απόδοση και με το τελικό σκορ 25-15 επισφράγισαν τη νίκη τους με 3-1 και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.