Ιδανικές πρεμιέρες για Λάτσιο, Μπενεβέντο

Νικηφόρα ξεκίνησε η Λάτσιο τις υποχρεώσεις της στο ιταλικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στη Σαρδηνία 2-0 της Κάλιαρι.

Οι «λατσιάλι», που δεν είχαν αγωνιστεί στην πρεμιέρα της Serie Α, προηγήθηκαν με τον Λατσάρι μόλις στο 4ο λεπτό και ο… συνήθης ύποπτος Τσίρο Ιμόμπιλε ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 74΄. Βασικός με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ο Μπάμπης Λυκογιάννης, που αντικαταστάθηκε στο 87΄ από τον Τριπαλντέλι.

Έκπληξη σημειώθηκε στο «Λουίτζε Φεράρις», όπου η Μπενεβέντο (επίσης έδωσε το πρώτο της παιχνίδι για φέτος) νίκησε 3-2 τη Σαμπντόρια, αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το 20λεπτο.

Δύο γκολ του Καλντιρόλα κι ένα του Λετίτσια στο 88΄ έφεραν τη μεγάλη ανατροπή για τους νεοφώτιστους, κρατώντας στο «μηδέν» την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι.