Ιδανικό Ξεκίνημα για τη Χαϊντενχάιμ με Νίκη στην Πρεμιέρα της Bundesliga

Η είσοδος του Μανώλη Σάλιακα στο 76′ αντί του Ρίτσκα δεν κατάφερε να αλλάξει την πορεία της Ζανκτ Πάουλι, η οποία δεν μπόρεσε να συνδυάσει την επιστροφή της στη Bundesliga με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στον τελευταίο αγώνα της πρεμιέρας του γερμανικού πρωταθλήματος για τη σεζόν 2024/2025, η Χαϊντενχάιμ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0, πραγματοποιώντας έτσι μια ιδανική αρχή στη νέα σεζόν.

Τα γκολ που καθόρισαν την αναμέτρηση στο «Μίλερντορ Στάντιον» του Αμβούργου σημείωσαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, με τον Βάνερ να ανοίγει το σκορ στο 66′ και τον Σόπνερ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 82′.

Η Μπάγερν, από την άλλη πλευρά, αν και ξεκίνησε με ανατροπή, κατέκτησε σπουδαία νίκη 3-2 στο Βόλφσμπουργκ στην προσπάθεια επανάκτησης των «σκήπτρων» της Bundesliga. Στο ντεμπούτο του Βενσάν Κομπανί στο γερμανικό πρωτάθλημα, οι Βαυαροί κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με τον Μουσιάλα και είχαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Ωστόσο, στην αρχή του β΄ μέρους, οι «λύκοι» αντεπίθεσαν και με δύο γκολ του Κροάτη Λόβρο Μάγερ πήραν προβάδισμα 2-1. Ένα αυτογκόλ του Καμίνσκι έφερε την ισοπαλία, ενώ τελικά τη λύση έδωσε ο Γκνάμπρι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 82΄.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής στην Bundesliga είναι οι εξής:

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν             2-3

(59΄ Ελβέντι, 85΄ Κλάιντινστ – 12΄ Τζάκα, 38΄, 90+11΄ Βιρτς)

Λειψία-Μπόχουμ                     1-0

Χοφενχάιμ-Χόλσταϊν Κίελ            3-2

(6΄πεν., 37΄, 87΄ Κράμαριτς – 63΄ Μπέρνχαρντσον, 89΄ Ματσίνο)

Φράιμπουργκ-Στουτγκάρδη            3-1