Ίντερ: Αξιοσημείωτο διπλό στην Ουντινέζε με ηγέτη τον Λαουτάρο

Η Ίντερ κατέκτησε σημαντική νίκη, επικρατώντας με 3-2 στην έδρα της Ουντινέζε κατά την έκτη αγωνιστική της Serie A, φτάνοντας πλέον στην κορυφή μαζί με τους Μίλαν και Τορίνο. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες ξεχώρισε, σημειώνοντας δύο γκολ και ανακτώντας την αυτοπεποίθηση της ομάδας μετά την ήττα στο ντέρμπι του Μιλάνου. Στο μισό λεπτό του αγώνα, ο Νταρμιάν πραγματοποίησε μια εξαιρετική πάσα στον Φρατέζι, ο οποίος άνοιξε το σκορ με πλασέ.

Στο 35′, η Ουντινέζε ισοφάρισε με κεφαλιά του Καμπασελέ, αλλά η Ίντερ αντέτεινε με γκολ του Λαουτάρο πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, η Ίντερ μπήκε δυναμικά και ο Λαουτάρο αύξησε τη διαφορά στο 47′, φέρνοντας το σκορ σε 1-3. Παρά τις ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, η Ουντινέζε μείωσε στο 83’ με γκολ του Λούκα, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περαιτέρω.

Ίντερ: Ζόμερ, Νταρμιάν, Μπίσεκ, Ντιμάρκο (65’ Κάρλος Αουγούστο), Ατσέρμπι, Μπαζτόνι (75’ Ντε Φράι), Τσαλχάνογλου, Μχιταριάν, Φρατέζι (85’ Ζιελίνσκι), Τουράμ (75’ Ταρεμί), Μαρτίνες (86΄ Κορέα).

Ουντινέζε: Οκόγιε, Καμπασελέ, Ζεμούρα, Μπιγιόλ, Τουρέ, Εχιζίμπουε, Κάρλστρεμ (74’ Άτα), Θάραγα (86′ Μπράβο), Λόβριτς (59’ Εκέλενκαμπ), Τοβέν (74’ Μπρένερ), Ντέιβις (59’ Λούκα).