Ίντερ: Στους ημιτελικούς του Coppa Italia

Η Ίντερ άφησε πίσω της την ήττα από την Μίλαν στο ντέρμπι της Serie A και τρία 24ωρα μετά, η πρωτοπόρος του ιταλικού πρωταθλήματος επικράτησε με 2-0 της Ρόμα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Coppa Italia.

Το γκολ του Τζέκο στο 1ο λεπτό και του Σάντσες στο 68΄ έστειλαν τους «νερατζούρι» στην τετράδα της διοργάνωσης και την Ρόμα εκτός από έναν ακόμη στόχο. Ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας του Σιμόνε Ιντσάγκι επί των «Ρωμαίων», μετά το εκτός έδρας 3-0 στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας σήμανε την επιστροφή του Ζοζέ Μουρίνιο στο “Τζιουζέπε Μεάτσα”, με συνέπεια οι φίλοι των “νερατζούρι” να αποθεώσουν τον τεχνικό που τους οδήγησε στο ιστορικό τρεμπλ του 2010. Ο ίδιος ανταποκρίθηκε και κάθισε στον πάγκο του, ωστόσο πέντε λεπτά έπειτα από τη σέντρα του αγώνα είχε αρχίσει ήδη να εκνευρίζεται και να φωνάζει.

Η Ίντερ, πλέον, θα περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στους διπλούς ημιτελικούς του θεσμού, που θα προκύψει από τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Μίλαν και στην Λάτσιο, το βράδυ της Τετάρτης (09/02).

Τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ιταλίας και τα ζευγάρια των ημιτελικών έχουν ως εξής:

Ίντερ-Ρόμα              2-0