ΗΠΑ… νίκησε 3-2 τη Βραζιλία και προκρίθηκε στον τελικό

Οι Ηνωμένες Πολιτείες είναι οι πρώτες φιναλίστ στο Ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ Γυναικών. Μετά από μια εντυπωσιακή αναμέτρηση, η ομάδα του Καρτς Κίραλι επικράτησε της Βραζιλίας με 3-2 σετ στον πρώτο ημιτελικό, εξασφαλίζοντας τη θέση της στον τελικό της διοργάνωσης, ο οποίος θα διεξαχθεί την Κυριακή 11 Αυγούστου (14:00).

Αντίπαλος της θα είναι ο νικητής από την αναμέτρηση μεταξύ Ιταλίας και Τουρκίας. Ο συγκεκριμένος αγώνας, που έφερε αντιμέτωπες δύο από τις καλύτερες ομάδες του κόσμου, διήρκεσε σχεδόν δύο ώρες και ενθουσίασε τους θεατές, τόσο στο γήπεδο όσο και σε τηλεοπτικές μεταδόσεις.

Η αμερικανική ομάδα είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια, προηγούμενη στα σετ, ωστόσο η ομάδα του Ζε Ρομπέρτο Γκιμαράες κατάφερε να επιστρέφει συνεχώς. Η ΗΠΑ κέρδισε το πρώτο σετ με 25-23, οι Βραζιλιάνες ισοφάρισαν, οι Αμερικανές ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα για το 2-1 (25-15), η Σελεσάο ισοφάρισε εκ νέου (25-23), αλλά στο τάι μπρέικ οι αθλήτριες του Κίραλι επιβλήθηκαν.

Φορείς της επιτυχίας ήταν οι εντυπωσιακές Κάθριν Πλάμερ, Έιβερι Σκίνερ και Άντρεα Ντριούς, οι οποίες σημείωσαν 26, 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά της «Βερντεόρο», εξαιρετική εμφάνιση είχε η Άνα Μενέσες με 24 πόντους, με τη βοήθεια των Γκαμπριέλα Μπράγκα Γκιμαράες (16π.) και Ροζαμαρία Μοντιμπέλερ (14π.).