ΗΠΑ: Συντριβή της Βραζιλίας και νέος αγώνας με τον Γιόκιτς

Ο προημιτελικός του Ολυμπιακού τουρνά στης μπάσκετ Ανδρών αποδείχθηκε εξαιρετική προπόνηση για τις ΗΠΑ, στο «Μπερσί».

Η Team USA υπερίσχυσε της Βραζιλίας με σκορ 122-87 και προχώρησε άνετα στη ζώνη των μεταλλίων, όπου στα ημιτελικά (8/8) θα επαναληφθεί η αναμέτρηση με τη Σερβία του Νίκολα Γιόκιτς, την οποία είχε συντρίψει στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου με 110-84.

Η αντίσταση της Βραζιλίας, ή ακόμα καλύτερα η… αναγνωριστική περίοδος των ΗΠΑ, κράτησε μόλις 16 λεπτά, καθώς από το 34-42, το οποίο κατέγραψε ο φωτεινός πίνακας λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Team USA επιτάχυνε και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 2-21 μπήκε εύκολα σε τροχιά νίκης, αποχωρώντας για τα αποδυτήρια με μη αναστρέψιμο σκορ 36-63 (στο 20΄). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απλώς τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Στιβ Κερ να επικεντρώνεται στο θέαμα.

Κορυφαίος της νίκης ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ με 18 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ από τη Βραζιλία ξεχώρισε ο πάουερ φόργουορντ/σέντερ της Παρτιζάν, Μπρούνο Καμπόκλο, με 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-33, 36-63, 71-94, 87-122

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε (Ισπανία), Καστίγιο (Ισπανία), Μικέγιεφ (Καζακστάν)