Ιππασία: Νικήτρια η Τουρκία στο Κύπελλο Εθνών, Αυγενάκης και Πέτσας έκαναν τις απονομές στο Μαρκόπουλο

Με την Τουρκία να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο στο τελευταίο Κύπελλο Εθνών της Longines EEF Series Athens, έριξε την αυλαία του σήμερα Κυριακή το Athens Equestrian Festival 2021.

Το «παρών» στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας, στο Μαρκόπουλο, έδωσαν ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών, Στέλιος Πέτσας, ο δήμαρχος Μαρκοπούλου-Μεσογαίας, Κώστας Αλλαγιάννης, ο πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας και εκπρόσωπος της ΕΟΙ στην ΕΟΕ, Ισίδωρος Κούβελος, ο πρόεδρος της ομοσπονδίας, Κώστας Καρακασίλης, ο γενικός γραμματέας της ΕΟΙ και μέλος του ΔΣ της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, Γιώργος Δημαράς, καθώς και ο Γιάννης Μυτιληναίος, χορηγός των αγώνων.

Οι τέσσερις Τούρκοι αθλητές, Χασάν Σεντούρκ με τον Lycon, Ταχά Γεντικαρές με τον License, Νετσμί Ερέν με τον Unique d’Elbe και Χουσνού Ντιντς με τον Dowing Street, συγκέντρωσαν στους δύο γύρους τους λιγότερους βαθμούς ποινής (19), ανεβαίνοντας στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στη 2η θέση ήταν με 21 βαθμούς η Ιταλία και με 24 βαθμούς στην 3η θέση η ομάδα της Ρουμανίας.

Η Ελλάδα με τους Μόνικα Μαρτίνη με τον Electic Elvis, Άγγελο Τουλούπη με τον Blue Balou, Αλέξανδρο Φουρλή με τον Grandeur και Γιώργο Δημαρά με τον Sacripan πήρε την 5η θέση με 25β.

Νωρίτερα, στο αγώνισμα Grand Prix των παίδων, οκτώ αθλητές κατάφεραν να κάνουν άπταιστη διαδρομή και να περάσουν στον αγώνα διαβάθμισης. Το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα κέρδισε η Αριάννα Δαρεμά με την Callice με 0 βαθμούς και χρόνο 33.18 στο μπαράζ. Μεγάλη νικήτρια ήταν η Αλίν Γιαζιτσί από την Τουρκία με τον Ascatano Z με επίσης 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 31,45 και στην 2η θέση ήταν η Ρουμάνα Μαριάμ Αλμπατούλ Νασέρ με τον Chacco Bello με 0 βαθμούς και χρόνο 31,63.

Στην πρώτη σημερινή κατηγορία των νέων ίππων CSIYH, νικητής ήταν ο Ιταλός Φίλιπο Λούπις με τον Jack Daniels με με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο στον αγώνα διαβάθμισης 32,74, όπου πήραν μέρος 4 αθλητές. Στην 3η θέση ήταν ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος με την Cortana K Z με 8 βαθμούς στο μπαράζ και στην 2η θέση ήταν ο Τούρκος Φατίχ Τσαγκατάι Τσακμάκ με τον Cassis de Toxandria με 0 βαθμούς και χρόνο 37,22.