Ισοφάρισαν τη σειρά οι Νάγκετς, σε 7ο αγώνα η σειρά

Με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Γιόκιτς (34π., 14ρ., 7ασ.), οι Ντένβερ Νάγκετς όχι μόνο επέστρεψαν από το -19 του δευτέρου ημιχρόνου (68-49 στη γ’ περίοδο), αλλά έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 111-98 απέναντι στους Λος Άντζελες Κλίπερς, ισοφαρίζοντας την ημιτελική σειρά της Δυτικής Περιφέρειας του ΝΒΑ σε 3-3.

Η αποψινή μάλιστα ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη των Νάγκετς σε νοκ άουτ αγώνα στα εφετινά πλέι οφ και θα χρειαστούν την έκτη για να αποκλείσουν τους Κλίπερς και να προκριθούν στους τελικούς της περιφέρειας, όπου περιμένουν οι Λος Άντζελες Λέικερς.

Καθοριστική η τρίτη περίοδος για τους νικητές, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 30-16, συμπεριλαμβανομένου ενός σερί 17-0, για να ανακτήσουν το προβάδισμα με 73-72 (περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δωδεκάλεπτου) και να επιστρέψουν στον αγώνα.

Άξιος συμπαραστάτης του Γιόκιτς ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από τους Κλίπερς ξεχώρισε ο Πολ Τζορτζ με 33 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ ο Καουάι Λέοναρντ μέτρησε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.