Πολλές ισοπαλίες στα σημερινά φιλικά ενόψει EURO

Δέκα ημέρες πριν την έναρξη του Euro 2020, η Κροατία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αρμενία σε φιλικό που διεξήχθη στην Βέλικα Γκόριτσα – Το ίδιο σκορ σημειώθηκε και στις αναμετρήσεις Βόρεια Μακεδονία-Σλοβενία και Σλοβακία-Βουλγαρία, ενώ με το ευρύ 4-1 το Κόσοβο επιβλήθηκε του Σαν Μαρίνο.

Οι Κροάτες είχαν τον έλεγχο του ματς, αλλά δυσκολεύονταν στην τελική προσπάθεια για να δεχτούν την ισοφάριση στο 72΄ από τον Ανγκούλο, ενώ είχαν προηγηθεί σχετικά νωρίς με τον Ιβάν Πέρισιτς (24΄).

Στην Μπρατισλάβα, η Βουλγαρία άνοιξε το σκορ με τον Ίλιεφ μόλις στο 9ο λεπτό, ωστόσο, η Σλοβακία «απάντησε» με τον Μπένες στο 27΄.

Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στη συνέχεια δεν υπήρξε νικητής.

Η Βόρεια Μακεδονία δεν κατάφερε να νικήσει στα Σκόπια την Σλοβενία με το τελικό 1-1, να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των 22 παικτών.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 55΄ με τον 21χρονο μεσοεπιθετικό της Νάπολι, Ελίφ Ελμάς, αλλά στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Σλοβένοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Κρνιγκόι.

Κανένα πρόβλημα απέναντι στο αδύναμο Σαν Μαρίνο δε συνάντησε το Κόσοβο, που με το ευρύ 4-1 πήρε τη φιλική νίκη.

Και τα τέσσερα τέρματα των νικητών σημείωσε ο 27χρονος επιθετικός της Λάτσιο, Βεντάτ Μουρίκι (το τελευταίο με πέναλτι στο 76΄).

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το «γκολ της τιμής» με τον Τομασίνι στο 85ο λεπτό, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.