Ισόπαλες Λας Πάλμας και Σεβίλη με αυτογκόλ εκατέρωθεν

Η Σεβίλη ήρθε σε ισοπαλία 2-2 με την Λας Πάλμας στην πρεμιέρα της LaLiga. Κάθε ομάδα σημείωσε ένα αυτογκόλ, με τον Σουάρεθ να σκοράρει πρώτος στο 25ο λεπτό για την ομάδα της Ανδαλουσίας και τον Γάλλο Νιανζού στο 42′ για τους γηπεδούχους. Στο 61ο λεπτό, ο Σάντσεθ αύξησε τα τέρματα της Σεβίλης, αλλά στο 71ο λεπτό, το γκολ του Ραμίρεθ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νωρίτερα, η Θέλτα κατέκτησε το πρώτο τρίποντο της σεζόν στη LaLiga, κερδίζοντας με 2-1 την Αλαβές εντός έδρας στην πρεμιέρα. Μετά το 1-1 στις προηγούμενες αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής (Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε και Μπέτις-Τζιρόνα), το γκολ του Άσπας στο 86ο λεπτό (είχε προηγουμένως σκοράρει και στο 43′ αλλά είχε ακυρωθεί) απέτρεψε τρίτη ισοπαλία με το ίδιο σκορ. Η Θέλτα, η οποία πέρυσι κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία, είδε την Αλαβές να προηγείται με γκολ του Γκαρθία στο 17ο λεπτό και χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 66′ για να ισοφαρίσει με τον Σουηδό Σβέντμπεργκ. Η ομάδα του Κλάουντιο Χιράλντεθ αναζήτησε το δεύτερο γκολ και το πέτυχε μέσω του Άσπας, μπαίνοντας με τις καλύτερες προοπτικές στη LaLiga.