Ισοπαλία 1-1 για την ΑΕΚ στην OPAP Arena χάρη στον Μουκουντί

Η ΑΕΚ βρέθηκε κοντά στην ήττα στην OPAP Arena, στον πρώτο αγώνα της φετινής Super League μπροστά στους φιλάθλους της, αλλά τελικά απέφυγε τα χειρότερα απέναντι στη Λαμία (1-1), χάρη στις στρατηγικές παρεμβάσεις του Ματίας Αλμέιδα και το γκολ του Άρολντ Μουκουντί στο 87ο λεπτό. Η Λαμία προηγήθηκε στο 39ο λεπτό με τον Γκουστάβο Φουρτάδο, στην πρώτη της ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση έγινε πιο επιθετική, αλλά παρά την πίεση και τις πολλές τελικές προσπάθειες, χρειάστηκε η παρέμβαση του Μουκουντί για να ισοφαρίσει. Στο φινάλε, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν και δύο δοκάρια, μετά από γύρισμα του Ελίασον στο 90+2΄ και με τον Κοϊτά στο 90+6΄.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς, δημιουργώντας ευκαιρίες μετά τη σέντρα, αλλά η Λαμία, με καλά στημένη άμυνα, κατάφερε να περιορίσει την επιθετικότητα της Ένωσης. Στο 15ο λεπτό, η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή της με εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ, αλλά ο Μουκουντί δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Κόστιτς να απομακρύνει. Στο 26΄, ο Κοϊτά προσπάθησε με φαλτσαριστό πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Στο 29΄, ο Λιβάι Γκαρσία είχε δύο χαμένες ευκαιρίες, την πρώτη με σουτ από το ύψος της περιοχής και τη δεύτερη με εκτέλεση φάουλ, αλλά και πάλι η μπάλα σταμάτησε στο τείχος. Στο 38΄, ο Πινέδα πήρε κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 39΄, η Λαμία τιμώρησε την ΑΕΚ με το γκολ του Φουρτάδο, το οποίο πέρασε από έλεγχο VAR, αλλά τελικά μέτρησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι προπονητές διατήρησαν τις αρχικές συνθέσεις, με την ΑΕΚ να γίνεται ακόμη πιο επιθετική, αλλά οι προσπάθειές της παρέμεναν αναποτελεσματικές. Ο Αλμέιδα έκανε αλλαγές στο 58ο λεπτό, με την είσοδο των Λαμέλα και Ελίασον, και στο 61΄, ο Λιβάι Γκαρσία είχε μία σημαντική ευκαιρία, αλλά ο Κόστιτς τον σταμάτησε. Στο 68΄, ο Αλμέιδα προχώρησε σε νέες αλλαγές με τους Μάνταλο και Οντουμπάγιο, προσπαθώντας να ενισχύσει την ομάδα του. Η πίεση της ΑΕΚ δεν απέφερε καρπούς, ενώ στο 76΄, ο προπονητής της Λαμίας έκανε αλλαγές για να διατηρήσει το προβάδισμα.

Παρά τις προσπάθειες, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, και στο 87΄ ήρθε η λύτρωση από τον Μουκουντί, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι «κιτρινόμαυροι» αναζητούσαν την νίκη και, παρά την πίεση μέχρι το τέλος, η τύχη τους γύρισε την πλάτη με τα δοκάρια που σημείωσαν στο 90+2΄ και 90+6΄.

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)

Κίτρινες: Μάνταλος – Κόστιτς, Μπίκοβ, Τερεζίου, Φουρτάδο

AEK (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Ρότα (68΄ Οντουμπάγιο), Μουκουντί, Βίντα, Πήλιος, Σιμάνσκι (68΄ Μάνταλος), Πινέδα (58΄ Λαμέλα), Άμραμπατ (58΄ Άμραμπατ), Κοϊτά, Λιούμπιτσιτς (78΄ Τσούμπερ), Γκαρσία

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Σαραμαντάς (76΄ Ντεντάκης), Κορνέζος, Γιαννούτσος, Αντράντε (76΄ Σάντμπεργκ), Ρινγκ (84΄ Τερεζίου), Μέκιτς (90′ Σιμόνι), Φουρτάδο, Μπίκοβ, Δοϊρανλής (90′ Αθανασακόπουλος), Βλαχομήτρος