Ισοπαλία χωρίς γκολ (0-0) για Λεβαδειακό και Athens Kallithea

Σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από τη μέτρια ποιότητά του και τις ελάχιστες καλές φάσεις στις δύο εστίες, οι Λεβαδειακός και Athens Kallithea FC επαληθεύθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στο γήπεδο «Λάμπρος Κατσώνης». Στην επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία μετά από 18 χρόνια, η Καλλιθέα εξασφάλισε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στους Βοιωτούς, οι οποίοι είχαν σχετική ατυχία με το δοκάρι του Τριαντάφυλλου Τσάπρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Αφού διανύθηκε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο γεμάτο φάουλ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, αλλά οι διαιτητές Χρήστος Βεργέτης και Ιορδάνης Απτόσογλου έκριναν τον Ρόμπερτς Ουλντρίκις (14’) σε θέση οφσάιντ, προτού προλάβει να περάσει τον Μάριο-Παναγιώτη Βήχο. Στο 26’ καταγράφηκε μια υποψία ευκαιρίας για τους Βοιωτούς, όταν ο Τζάλοου Λαμαράνα έκλεψε την μπάλα από τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδη, ωστόσο η σέντρα-σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε αποδέκτη.

Έπειτα από επτά λεπτά, οι Γιάννης Κωστή και Μαξιμιλιάνο Μορέιρα επιχείρησαν ισχυρά σουτ στο 43’, αλλά ο Τζόσουα Μεχίας παρενέβη με καθοριστική κόντρα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Λεβαδειακό να έχει καταγράψει έξι τελικές, εκ των οποίων καμία στην εστία, και τη Καλλιθέα να μην έχει καταγράψει ούτε μία. Αντίθεση υπήρξε στους αριθμούς των φάουλ, με 6-15 υπέρ των φιλοξενούμενων και πολλές διακοπές στο ματς.

Στις πρώτες στιγμές του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 55’ με ένα άστοχο φάουλ του Χαβιέ Ματίγια. Ο Νίκος Παπαδόπουλος έκανε τριπλή αλλαγή και σχεδόν δικαιώθηκε άμεσα, καθώς στο 61’ ο τερματοφύλακας Μπερναμπέ Μπαραγκάν έβγαλε δύσκολα το σουτ του Κωνσταντίνου Πλέγα. Ωστόσο, και η αμέσως επόμενη προσπάθεια του Κωστή δεν είχε επιτυχία. Στο 65’, ο Μπαραγκάν ήταν στη σωστή θέση και για να μπλοκάρει την αδύναμη κεφαλιά του Φαμπρίτσιο Πεντρόζο έπειτα από σέντρα του Γιάννη Γιαννιώτα.

Μετά το cooling break, ο ρυθμός του παιχνιδιού επιβραδύνθηκε εκ νέου και η ένταση αυξήθηκε, με τον Παναγιώτη-Ραφαήλ Τσιάρα να δείχνει τέσσερις κίτρινες κάρτες μέσα σε τρία λεπτά (73’-75’). Οι γηπεδούχοι παραλίγο να αγγίξουν το γκολ στο 78’, αλλά το σουτ του Τριαντάφυλλου Τσάπρα από πλάγια θέση σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μπαραγκάν. Στη συνέχεια, οι δύο παίκτες πρωταγωνίστησαν και στη φάση του 82ου λεπτού, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να αποκρούει με τις γροθιές το φάουλ του Έλληνα αμυντικού.

Στις καθυστερήσεις, οι Αθηναίοι κέρδισαν κάποιες στημένες φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει ως το τέλος. Ο Μάσιμο Ντονάτι πραγματοποίησε ένα ενδεχόμενα επιτυχημένο ντεμπούτο στους πάγκους, ενώ ο Παπαδόπουλος εξέφρασε τη δυσφορία του για τις χαμένες ευκαιρίες από πλευράς των παικτών του στο δεύτερο μέρος.

Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας (Καβάλας)

Κίτρινες: Μεχία, Κωστή, Γιαννιώτας – Ντιμπά, Μερκάτι, Μπαραγκάν, Ματίγια, Λουκίνας.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Κωστή, Μεχία (70’ Συμελίδης), Παπαδόπουλος, Λαμαράνα (56’ Γιαννιώτας), Βήχος, Όζμπολτ (78’ Ρόμο), Κάσσος (56’ Εραμούσπε), Πεντρόζο, Μορέιρα (56’ Πλέγας), Τσάπρας.

ATHENS KALLITHEA FC (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μεχίας, Ισιμάτ-Μιρίν, Πασαλίδης, Μότοκ (65’ Τζιάνι), Ντιμπά (46’ Ματίγια), Μερκάτι, Μανθάτης, Σοϊρι (83’ Χάνουσεκ), Μουτίνιο (86’ Ντεμέτριους), Ουλντρίκις (65’ Λουκίνας).

*Ο προπονητής της Athens Kallithea FC, Μάσιμο Ντονάτι, αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του Παναγιώτη-Ραφαήλ Τσιάρα λόγω διαμαρτυρίας στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου.