Ισοπαλία για Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Βιγιαρεάλ και η Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Θεράμικα», στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική της LaLiga. Ο Ντανζούμα σκόραρε στο 18′, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Γιορέντε να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα δύο λεπτά αργότερα για την Ατλέτικο. Ωστόσο, ο Κόκε με αυτογκόλ διεύρυνε τη διαφορά σε 2-1 υπέρ της Βιγιαρεάλ. Στο 45+5΄, ο Σέρλοθ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες στο β΄ μέρος, δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν.

Νωρίτερα σήμερα, η Βαγιαδολίδ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη με 1-0 απέναντι στην Εσπανιόλ, στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια. Ο Ραούλ Μόρο σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 23ο λεπτό, με τους Καταλανούς να επιστρέφουν στη Βαρκελώνη χωρίς ούτε έναν βαθμό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής της LaLiga είναι τα εξής:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε          1-1

Μπέτις-Τζιρόνα                   1-1