Ισοπαλία στην έδρα της για την Ατλέτικο απέναντι στην Εσπανιόλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης συμβιβάστηκε με τη «λευκή» ισοπαλία και έναν βαθμό στον αγώνα της κόντρα στην Εσπανιόλ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της LaLiga. Οι Μαδριλένοι, που έφτασαν τους 5 βαθμούς, είδαν τον Ρικέλμε να στέλνει δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα στο δεύτερο μέρος, αλλά και τα δύο γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Η ομάδα της Βαρκελώνης πήρε τον πρώτο της βαθμό.

Η Αλαβές σημείωσε «διπλό» με 2-1 στην έδρα της Σοσιεδάδ. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 29ο λεπτό λόγω αποβολής του Ογιαρθάμπαλ, αλλά κατάφεραν τρία λεπτά αργότερα να προηγηθούν με τον Μέντεθ. Η Αλαβές ισοφάρισε στο 45+5΄ με σκόρερ τον Ασιέρ Βιγιαλίμπρε, ενώ στο 77΄ ο Μαρτίνεθ έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Νωρίτερα, την Τετάρτη (28/8), ο Μπένιατ Πράδος στο 45΄ σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης της Αθλέτικ με τη Βαλένθια στο Σαν Μαμές (1-0), χαρίζοντας το «τρίποντο» στους Βάσκους, που έφτασαν τους 4 βαθμούς. Στο… μηδέν παραμένουν οι «νυχτερίδες» μετά από τρία ματς στη φετινή σεζόν της LaLiga.

Ένα ακόμα «λευκό» αποτέλεσμα είχαμε στην αναμέτρηση Βαγιαδολίδ και Λεγανές, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τους 5 βαθμούς και να βρίσκονται σε απόσταση δύο βαθμών από τη δεύτερη Βιγιαρεάλ και τέσσερις από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.