Ιστορική νίκη για Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, πήρε τη νίκη με 7-6 (11), 6-3 επί του Μπόρνα Τσόριτς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά “Erste Bank” της Βιέννης. Αυτή ήταν μία ιστορική νίκη για τον Σέρβο τενίστα, καθώς χάρη σε αυτήν θα ολοκληρώσει τη φετινή σεζόν στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Νόλε ισοφάρισε το ρεκόρ του Πιτ Σάμπρας, αλλά την ίδια ώρα ξεπέρασε τους Ρότζερ Φέντερερ και Ράφα Ναδάλ που έχουν βρεθεί επί 5 σεζόν στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης στο τέλος της σεζόν.

Από το ματς Χούμπερτ Χουρκάτς-Λορένζο Σονέγκο θα προκύψει ο αντίπαλος του Τζόκοβιτς στα προημιτελικά ενώ στα ημιτελικά… συναντιέται με τον Στέφανο Τσιτσιπά!

Ο  Τσόριτς πρόβαλε πάντως σθεναρή αντίσταση, κυρίως στο πρώτο σετ, έφτασε σε τρία break point, ενώ είχε και τέσσερα set point για το σετ, όλα στο tie break. Ο Τζόκοβιτς που αρχικά έδειχνε να αντιμετωπίζει κάποια αγωνιστικά θέματα κατάφερε να βρει τρόπο να κάνει δικό του το πρώτο σετ σώζοντας τέσσερα set points του Κροάτη για να πάρει με 6-3 το δεύτερο σετ.

Ο Βάσεκ Πόσπισιλ έκανε την μίνι-έκπληξη και απέκλεισε τον Φίλιξ-Οζέρ Αλιασίμ, 7-5, 7-5 και θα παίξει με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στον 2ο γύρο.