Ιστορικό «νταμπλ» για τον Εβένεπουλ στην ποδηλασία δρόμου, 75ος ο Μπούγλας

Ο Ρέμκο Εβένεπουλ αναδείχθηκε σε απόλυτο κυρίαρχο της ποδηλασίας δρόμου στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024». Μετά την ατομική χρονομέτρηση, ο 24χρονος Βέλγος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στον αγώνα δρόμου, καλύπτοντας τα 273 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 6 ώρες, 19 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της ποδηλασίας των Ολυμπιακών Αγώνων που ένας αθλητής καταφέρνει να πετύχει το «νταμπλ» στα αγωνίσματα δρόμου. Ο Εβένεπουλ, παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να αλλάξει ποδήλατο λίγο πριν τον τερματισμό, άφησε πίσω του τον Γάλλο Βαλεντέν Μαντουά κατά ένα λεπτό και έντεκα δευτερόλεπτα, ο οποίος κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Το χάλκινο μετάλλιο κρίθηκε σε μαζικό σπριντ επτά αναβατών, με νικητή τον Γάλλο Κριστόφ Λαπόρτ.

Στον αγώνα συμμετείχε ο Γιώργος Μπούγλας, ο οποίος τερμάτισε στην 75η θέση (μεταξύ 90 αθλητών που εκκίνησαν) σε 6 ώρες, 45 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα.