Ιστορικός Θρίαμβος για την Ισπανία

Η Ισπανία αναδείχθηκε νέα «χρυσή» Ολυμπιονίκης στην υδατοσφαίριση γυναικών, κατακτώντας έναν τίτλο που έλειπε από τη συλλογή της. Στον τελικό των Αγώνων του Παρισιού, η «ρόχα» νίκησε με 11-9 την Αυστραλία, φτάνοντας αήττητη στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, μετά από δύο χαμένους τελικούς (και τους δύο εναντίον των ΗΠΑ) στις τρεις τελευταίες διοργανώσεις.

Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2, αλλά οι «στίνγκερς» έμειναν χωρίς γκολ για 9,5 λεπτά στη συνέχεια, καθώς η Μαρτίνα Τερέ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με συνολικές αποκρούσεις. Η Ισπανία παρουσίασε προβλήματα στην εκτέλεση παίκτριας παραπάνω, όμως με την πάροδο του χρόνου βρίσκοντας λύσεις από τις έμπειρες Μπέα Ορτίθ και Μάικα Γκαρσία, ξέφυγαν με 7-4, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Αυστραλία επιχείρησε μια αντεπίθεση, μειώνοντας σε 7-6, αλλά οι παίκτριες του Μιγκέλ Οκα δεν είχαν πρόθεση να παραχωρήσουν πρόσθετα δικαιώματα και αύξησαν τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (11-7), επικυρώνοντας τον ιστορικό θρίαμβό τους.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Αυστραλία): 2-2, 0-1, 3-4, 4-4

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Γουίλιαμς 5, Χερν 2, Α. Αντριους, Τζάκοβιτς

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ορτίθ 4, Γκαρσία 3, Εσπάρ 2, Ρουίθ, Λέιτον