Ήττα για τον Άγιαξ μετά τον Παναθηναϊκό

Η πρόκριση επί του Παναθηναϊκού, η οποία επιτεύχθηκε μέσω 34 εκτελέσεων πέναλτι, είχε σημαντικές συνέπειες για τον Άγιαξ. Η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι, εμφανώς επηρεασμένη από την υπερπροσπάθεια της 15ης Αυγούστου, υπέστη την πρώτη ήττα της στο ολλανδικό πρωτάθλημα με 2-1 εκτός έδρας από την Μπρέντα.

Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με το γκολ που καθόρισε την έκβαση του αγώνα να σημειώνεται στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Φαν ντεν Μπεργκ.

Η Φέγενορντ έκανε εντυπωσιακή πρεμιέρα στο νέο πρωτάθλημα, απαλλάσσοντας την από την απογοητευτική ισοπαλία (1-1) στην πρεμιέρα με τη Βίλεμ. Σήμερα (18/8), η ομάδα του Ρότερνταμ νίκησε με 5-1 εκτός έδρας την Τσβόλε, με τον κορυφαίο επιθετικό της, Σαντιάγκο Χιμένες, να πετυχαίνει δύο γκολ.

Αξιοσημείωτο είναι ότι η Αϊντχόφεν πανηγύρισε το 2 στα 2 στο φετινό πρωτάθλημα. Παρά την αρχική πίεση, η PSV νίκησε με 3-1 την Χεράκλες Αλμέλο εκτός έδρας και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, μοιραζόμενη την πρώτη θέση με τις Φορτούνα Σιτάρντ, Γκρόνιγκεν και Αλκμάαρ, οι οποίες επίσης έχουν πετύχει το απόλυτο στις δύο πρώτες αγωνιστικές της Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο 5ο λεπτό με πέναλτι του Ντε Κεερσμέκερ, αλλά η Αϊντχόφεν απάντησε στο δεύτερο μέρος. Ο Μέσικ ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 52΄, ενώ οι Μπακαγιόκο στο 59΄ και Ντρίουετς στο 90΄ ολοκλήρωσαν την ανατροπή για την ομάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος είναι τα εξής:

Φορτούνα Σιτάρντ-Αλμέρε   3-0

Χέρενφεν-Ουτρέχτη         1-1

Τβέντε-Σπάρτα Ρότερνταμ   1-1

Αλκμααρ-Ναϊμέγκεν         1-0

Βααλβάϊκ-Γκρόνινγκεν      1-2

Χεράκλες-Αϊντχόφεν        1-3

Βίλεμ-Γκόου Αχεντ         2-0

Τσβόλε-Φέγενορντ          1-5