EUROKINISSI/ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ

Ήττα στο φινάλε για Ηρακλή στη Λάρισα (80-76), σώθηκαν οι Θεσσαλοί

Νίκη που ισοδυναμεί με παραμονή στη Basket League πέτυχε η Λάρισα, με 80-76 κόντρα στον Ηρακλή στο κλειστό της Νεάπολης, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ουσιαστικά έκανε “χαρακίρι”, αφού είχε βρεθεί και στο +19.

Η θεσσαλική ομάδα έφτασε τους 27 βαθμούς σε 21 αγώνες, ενώ ο Ημίθεος έμεινε προτελευταίος με 26 βαθμούς, αλλά σε 19 αγώνες, αφού έχει δυο χρωστούμενα ματς, από αναβολή λόγω κορονοϊού.

Οι “κυανόλευκοι”, που ήταν μπροστά στο σκορ στις τρεις πρώτες περιόδους, είχαν “θέματα” στους ψηλούς, απόντων των Καββαδά, Σαρικόπουλου και Γεωργαλά και έτσι αγωνίστηκαν χωρίς κλασικό σέντερ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε το “μπλακ άουτ” για τους Θεσσαλονικείς, με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να έχει λύσεις από Ρας και Παπαδάκη σε κομβικά σημεία και ένα επιμέρους 26-16 στο 4ο δεκάλεπτο, που έφερε την απόλυτη ανατροπή σκηνικού.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 15-24, 33-43, 54-60, 80-76

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Σώμος, Θεονάς

ΛΑΡΙΣΑ: Ρας 23 (6), Ουόσπαν 15 (1), Καμπερίδης 6 (1), Μούρτος 5, Γκόρντον 3, Χάγκινς 4, Ουάσινγκτον 12, Κώττας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 12 (2)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Φίλιος 2, Γκιουζέλης 2, Χάτσερ 13 (2), Σχίζας, Βεργίνης 5 (1), Ίμπακς 18 (1), Ενετσιόνια 2, Χάγκινς 10 (2), Χάνλαν 18 (1), Σαγκς 6