Ήττα της Εθνικής Υδατοσφαίρισης Γυναικών από την Ουγγαρία, Αγώνας για Χάλκινο Μετάλλιο με την Κροατία

Η εθνική υδατοσφαίρισης νέων γυναικών θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ19 που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ. Στον αποψινό ημιτελικό, η ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη ηττήθηκε από την Ουγγαρία με σκορ 10-8. Έτσι, αύριο (31/8, 20:00) θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Κροατία για την τρίτη θέση, η οποία, αν και πλησίασε τη μεγάλη έκπληξη, τελικά ηττήθηκε 12-11 από την Ισπανία.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυναμικά, προηγούμενη 3-0, αν και έχασε πέναλτι με την Καραμπέτσου. Στη συνέχεια, ωστόσο, παρέμεινε χωρίς γκολ για περισσότερα από 12 λεπτά και δέχθηκε σερί 6-0, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί πίσω στο σκορ με 6-3 στο ημίχρονο. Οι Μαγυάρες διατήρησαν το προβάδισμά τους και εξασφάλισαν τη νίκη, προκρινόμενες στον τελικό απέναντι στην κάτοχο του τίτλου Ισπανία.

Η εθνική θα αναμετρηθεί με την Κροατία στον μικρό τελικό, διεκδικώντας το χάλκινο μετάλλιο. Οι δύο ομάδες έχουν ήδη βρεθεί αντιμέτωπες στην Α΄ φάση της διοργάνωσης, με την οικοδέσποινα να επικρατεί 14-13.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-0, 3-2, 1-3

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Κωνσταντοπούλου, Καραμπέτσου 1, Κοβάτσεβιτς 2, Φουράκη, Δρακωτού 1, Πιοβάν, Κλαψιανού, Κουρέτα 1, Γαλανοπούλου, Τριχά 2, Μπέτα 1, Κρασσά, Τσιάρα