Ηττήθηκε με 57-45 από την Ουγγαρία η εθνική

Μετά τον χθεσινό αποκλεισμό της από την οκτάδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος νεανίδων από την Πολωνία στον νοκ άουτ αγώνα της φάσης των «16», η εθνική γνώρισε την ήττα και από την Ουγγαρία (57-45) σήμερα (11/8), στο κλειστό γυμναστήριο «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-16

Πλέον, τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά περιμένουν να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους για τις θέσεις 13-16, έχοντας μοναδικό στόχο να παραμείνουν στην Α΄ κατηγορία. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να κερδίσουν και τα δύο παιχνίδια που θα ακολουθήσουν καθώς στη Β΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος υποβιβάζονται οι εθνικές ομάδες που τερματίζουν στις θέσεις 14-16 της γενικής κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 27-30, 31-44, 45-57

Για ένα ημίχρονο η εθνική νεανίδων έμεινε στο παιχνίδι, αφού μετά δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση (σημείωσε μόλις 4 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο) με την Ουγγαρία στο 2ο μέρος να ανεβάζει τα ποσοστά της και να κερδίζει και τη μάχη των ριμπάουντ. Η Ουγγαρία στο ξεκίνημα του αγώνα προηγήθηκε με 7-2 και 9-5, με την Εθνική να εκμεταλλεύεται τη Βασιλείου μέσα στο καλάθι ισοφαρίζοντας σε 9-9 (6’30’’). Με τη Βασιλείου να τροφοδοτείται συνέχεια η Ελλάδα παρέμενε στο παιχνίδι με την Ελληνίδα σέντερ να έχει στο 1ο ημίχρονο 15 πόντους. Την ίδια ώρα η Ουγγαρία επέμενε να σουτάρει από την γραμμή των 6,75μ. παρά το γεγονός ότι δεν ήταν εύστοχη, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να είναι μπροστά στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου με τρεις πόντους (30-27).

Οι παίκτριες της Ουγγαρίας στο 2ο μέρος έκλεισαν την Βασιλείου, η εθνική νεανίδων δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση και να μπουν τα σουτ κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια η αντίπαλος να φτάσει τη διαφορά στο +13 (44-31) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Ουγγαρία με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μεγάλωσε τη διαφορά (47-31) με την Ελλάδα να αντιδρά και να τρέχει ένα σερί 8-0 μειώνοντας σε 47-39 (35’). Δεν άλλαξε, όμως, κάτι στη συνέχεια, η Ουγγαρία διατήρησε τη διαφορά φτάνοντας στη νίκη με 57-45.

Διαιτητές: Γκαϊντόζ (Πολωνία), Ντεχόντ (Βέλγιο), Μάνσον (Σουηδία)

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Μπαξεβάνου 10(1), Δαμουλάκη 2, Κελεμένη, Σταματάκη 5, Βασιλείου 18, Αλεξιά 2, Χρηστάκη 2, Κούπερ 6, Παλάσκ