«Καρδιοχτύπησε» η Άρσεναλ, αλλά προκρίθηκε στα ημιτελικά

Τα χρειάστηκε η Άρσεναλ κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για τα προημιτελικά του FA Cup, όμως με γκολ του Θεμπάγιος στις καθυστερήσεις του αγώνα κέρδισε με 2-1 και μετά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, θα είναι η δεύτερη ομάδα που περνάει στα ημιτελικά του Γουέμπλεϊ.

Η Σέφιλντ στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα άνοιξε το σκορ με γκολ του Λάντστραμ, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη παρουσία. Στο 25ο λεπτό όμως η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πεπέ.

Το ματς κυλούσε με την Άρσεναλ να έχει ναι μεν την κατοχή, αλλά την Σέφιλντ να απειλεί. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με τη φωτιά και το πλήρωσαν στο 87ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Μκ Γκόλντρικν μετά από αναταραχή στην άμυνα της Άρσεναλ ισοφάρισε και έβαλε φωτιά στην υπόθεση πρόκριση.

Στο 91΄ όμως οι «κανονιέρηδες» έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Θεμπάγιος να πλασάρει από δύσκολη γωνία και να χαρίζει την πρόκριση στους «4» του FA CUP στην ομάδα του.

Οι άλλες δύο ομάδες των ημιτελικών θα γίνουν γνωστές απόψε το βράδυ καθώς η Λέστερ φιλοξενεί την Τσέλσι (18:00) στο «Κινγκ Πάουερ», ενώ η Μάντσεστερ Σίτι θα αντιμετωπίσει τη Νιούκαστλ στο «Σέντ Τζέιμς Παρκ» (20:30). Τα ζευγάρια των ημιτελικών θα γίνουν γνωστά στο ημίχρονο του αγώνα Νιουκάστλ-Σίτι ενώ μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά τα παιχνίδια από το κανάλι του «MEGA».