Κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο ο Χουάν Ιθκιέρδο

Ο αμυντικός της Νασιονάλ, Χουάν Ιθκιέρδο, κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, καθώς υπέστη καρδιακή αρρυθμία κατά τη διάρκεια του δεύτερου αγώνα για τη φάση των «16» του Copa Libertadores εναντίον της Σάο Πάολο στο στάδιο Μορούμπι της Βραζιλίας την Πέμπτη.

Ο Ιθκιέρδο είχε αντικαταστήσει τον Σεμπαστιάν Κοάτες στο ημίχρονο, αλλά κατέρρευσε χωρίς να έρθει σε επαφή με άλλον παίκτη στο 84ο λεπτό.

Αμέσως, οι παίκτες και των δύο ομάδων κάλεσαν ιατρική βοήθεια. Ο 27χρονος βρέθηκε αναίσθητος και οδηγήθηκε εκτός γηπέδου με ασθενοφόρο, εν μέσω χειροκροτημάτων από τους φιλάθλους.

Η Νασιονάλ ανακοίνωσε μέσω της πλατφόρμας κοινωνικής δικτύωσης X: «Ο Χουάν Ιθκιέρδο υπέστη καρδιακή αρρυθμία κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Σάο Πάολο». Σημείωσε επίσης ότι «νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Νοσοκομείου Άλμπερτ Αϊνστάιν και είναι σε σταθερή κατάσταση, παραμένοντας υπό παρακολούθηση».

Η Σάο Πάολο ευχήθηκε στον Ιθκιέρδο ταχεία ανάρρωση με ανάρτησή της στο X.

Ο αγώνας έληξε με νίκη της Σάο Πάολο με 2-0, χάρη σε τέρματα των Ντάμιαν Μπομπαντίγια και Τζόναθαν Καλέρι. Σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία του πρώτου αγώνα, η ομάδα της Βραζιλίας προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την επίσης βραζιλιάνικη Μποταφόγκο.