«Καθάρισε» στο Αλεξάνδρειο ο Ντεκόζι

Με τον Κουίντον Ντεκόζι καθοριστικό στο φινάλε του ματς, ο Αρης επικράτησε σήμερα στο Αλεξάνδρειο, για την 6η αγωνιστική της Basket League, του Προμηθέα Πάτρας με 94-83. Αποτέλεσμα που του έδωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Εξαιρετικοί για τους «κίτρινους» ήταν ακόμη οι Μίλαν Μιλόσεβιτς (15π., 12 ριμπ., 2κλ), Γιάννης Κουζέλογλου (13π., 10 ριμπ., 2κλ., 1κ.). Ξεχώρισε περισσότερο για τον Αχαιούς ο Ιαν Μίλερ (21π., 2ασ., 2κλ).

Χαρακτηριστικά στον αγώνα, επιπλέον, ήταν η διαφορά στα ριμπάουντ, με τον Αρη να έχει 49 και τον Προμηθέα 31, αλλά και τα πολλά λάθη για αμφότερες τις ομάδες (20-16).

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 46-42, 72-68, 94-83

Μετά το αρχικό 7-11 για τον Προμηθέα, με σερί 14-0 και τους Φλιώνη, Μιλόσεβιτς να… συνδέονται με το καλάθι, ο Αρης προηγήθηκε με +10 στο 8΄ και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (29-17).

Ο Αγκμπελίς έβαλε την… υπογραφή του στη δεύτερη περίοδο, με συνέπεια οι Πατρινοί, με επιμέρους σκορ 7-20 και αποτελεσματικότερη άμυνα, να πάρουν τα ηνία στο 16΄ (36-37). Οι πρωτοβουλίες του Ντεκόζι και ένα καλάθι του Τσάλμερς έστειλαν τους γηπεδούχους στο 21΄ στο +6 (48-42), απόσταση που στα 2΄31΄΄ για τη λήξη της τρίτης περιόδου, ανέβηκε στο +10 (63-53). Με εκτελεστή τον Μίλερ ο Προμηθέας πλησίασε στο καλάθι στο 29΄ (69-67) και έφερε το ματς σε ισορροπία στο 35΄ (76-76), με 1/2 βολές από τον Αγραβάνη.

Ο Αρης αποδείχτηκε ικανότερος στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και έφτασε με άνεση στη νίκη. Με καταλυτικό τον Ντεκόζι ξέφυγε στο 3΄’ με +10 (88-78), διαφορά που έπιασε τη μέγιστη τιμής της, δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, στο +14 (94-80).

Διαιτητές: Μάνος, Καλδίρης, Ταρενίδης