«Καθάρισε» τον Απόλλωνα και πέρασε στους τελικούς ο Ολυμπιακός

Έστω κι αν χρειάστηκε να πάει σε τρίτο αγώνα -για πρώτη φορά μετά από δέκα χρόνια- ο Ολυμπιακός κέρδισε την συμμετοχή του στους τελικούς της Α1 Υδατοσφαίρισης ανδρών.

Στον τρίτο και αποφασιστικό ημιτελικό των πλέι-οφ, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν το καλό αγωνιστικό πρόσωπό τους και επιβλήθηκαν 17-7 του Απόλλωνα Σμύρνης, κάνοντας το 2-1 στις νίκες. Ο Γιάννης Φουντούλης με τέσσερα γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου αυτή τη φορά ήταν πολύ συγκεντρωμένη στην άμυνα, όπου με ασφυκτικό πρες δυσκόλεψε πάρα πολύ την εκδήλωση επιθέσεων από πλευράς Απόλλωνα.

Στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν με 4-1, όμως η «αμφίβια ταξιαρχία» κατάφερε να σκοράρει σε δύο διαδοχικές επιθέσεις από τα 2μ. και να μειώσει σε 4-3, μένοντας μέσα στο παιχνίδι ως το τέλος του ημιχρόνου (6-4).

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός «άνοιξε» τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (8-4) και, παρά την προσωρινή αντίδραση των φιλοξενούμενων, που μείωσαν σε 9-7 με τον Γωνιωτάκη, επέβαλε την ανωτερότητά του και «καθάρισε» το ματς, πετυχαίνοντας οκτώ αναπάντητα τέρματα ως τη λήξη.

Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει τον δέκατο διαδοχικό του τίτλο στους τελικούς, όπου θα έχει πλεονέκτημα έδρας, είτε απέναντι στη Βουλιαγμένη, είτε απέναντι στον Πανιώνιο (παίζουν αυτή την ώρα το τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι).

Τον ηττημένο αυτού του ζευγαριού θα αντιεμτωπίσει -με μειονέκτημα έδρας- ο Απόλλων Σμύρνης στους αγώνες για τις θέσεις 3-4, που χαρίζουν ένα εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.