ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI

«Κλείδωσε» την 5η θέση ο Άρης

«Κλείδωσε» την έξοδό του στην Ευρώπη ο Άρης με την αποφασιστική νίκη που σημείωσε στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου επί του ΟΦΗ με 1-0 για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Φετφατζίδης στο 14΄, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 52΄ με τον Φιγκεϊρέδο, ο οποίος στο 77΄ είχε και ένα σουτ στο δοκάρι, ενώ στις καθυστερήσεις (90΄+3)΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΟΦΗ μπορεί να είχε τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα, αλλά ο Άρης ήταν αυτός που κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, αφού στο 14΄ προηγήθηκε με πλασέ του Φετφατζίδη, έπειτα από όμορφη συνεργασία των Κόρχουτ και Μαντσίνι.

Ο Φιγκεϊρέδο έχασε μια καλή ευκαιρία στο 19′ είχε για να ισοφαρίσει, αλλά γενικά στο πρώτο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο απειλητικοί στις αντεπιθέσεις τους (35΄ κεφαλιά Ρόζ άουτ, σουτ 45΄+2΄Γκάμα κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ), και θα μπορούσαν να έχουν σημειώσει και άλλο τέρμα.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο 2ο 45λεπτο και στο 50΄ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φιγκεϊρέδο μέσα στην περιοχή από τον Μπαγκαλιάνη. Το εκτέλεσε ο Φιγκεϊρέδο αλλά ο Κουέστα κατάφερε να το αποκρούσει διατηρώντας την εστία του ανέπαφη.

Στο 58΄ ο Φιγκεϊρέδο έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν πάλι βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλσακα του Άρη αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε άουτ, ενώ στο 77΄ ο Βραζιλιάνος είχε σουτ στο δοκάρι του Κουέστα. Νωρίτερα, στο 62΄, σουτ του Ναμπί πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα ο Κουέστα.

Ο Άρης απάντησε στο 81΄ με τον Μαντσίνι, ο οποίος έφυγε στην κόντρα, αλλά πιεζόμενος αστόχησε από καλή θέση να σκοράρει.

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
Κίτρινες κάρτες: Μεγιάδο, Γιαννούλης, Νέιρα, Κουτρουμπής – Κόρχουτ, Μπαγκαλιάνης, Μαντσίνι, Κουέστα
Κόκκινες κάρτες: Φιγκεϊρέδο (2 κίτρινες)

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μαρινάκης (87΄ Ζοάο Βίκτορ), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Ναμπί (78΄ Νοικοκυράκης), Στάικος (65΄ Σεμέντο), Βαζ, Νέιρα, Φιγκεϊρέδο.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Κόρχουτ (71΄ Σόουζα), Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες (80΄ Μπακουτσής), Μπρούνο Γκάμα, Φετφατζίδης (85΄ Διαμαντόπουλος), Μαντσίνι.