Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ (62-65): «Διπλό» η ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Σεγκούρα

Με μία πολύ σημαντική βαθμολογικά και ψυχολογικά νίκη, συνδύασε ο Κούρο Σεγκούρα το ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΚ

Η Ένωση επικράτησε 6562 στην Ρόδο του Κολοσσού, σε αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Basket League, πήρε ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα του πρώτου γύρου (με την ίδια ακριβώς διαφορά, 85-82) και έπιασε τον σημερινό της αντίπαλο στην τρίτη θέση της κατάταξης, έστω και με ένα ματς περισσότερο.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής κυριάρχησε στα ριμπάουντ, πέτυχε το καθοριστικό καλάθι στα 14΄΄ και ήταν ο πρωταγωνιστής για τους «κιτρινόμαυρους», που πέτυχαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και η παρθενική εμφάνιση με τα κιτρινόμαυρα του Αντώνη Κόνιαρη, ένα χρόνο μετά τον σοβαρό τραυματισμό του (ρήξη χιαστού), όταν φορούσε τη φανέλα του Ιωνικού. Απόντες από την Ένωση ήταν οι Παππάς, Ανγκόλα και Λάνγκφορντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-31, 45-45, 62-65

Διαρκείς εναλλαγές πρωτοπορίας και συναισθημάτων χαρακτήρισαν το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 137 στο 6ο λεπτό αλλά η ΑΕΚ, παρά την εκνευριστική αστοχία των παικτών της, αξιοποίησε την κυριαρχία της στα ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 173 πέρασε μπροστά 2416 στο 14΄.

Ο Ουίλιαμς με 2 σερί τρίποντα έδωσε το έναυσμα για ένα σερί 120 του Κολοσσού, που μέσα σε ένα τρίλεπτο ξαναπήρε προβάδισμα (28-24), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 3231.

Ουίλιαμς και Μίλερ είχαν πετύχει ως εκείνο το σημείο τους 25 από τους 32 πόντους της ομάδας τους (15+10), ενώ ο «Δικέφαλος» έκλεισε το ημίχρονο με 10/34 σουτ, αλλά και 27 ριμπάουντ (τα 12 επιθετικά) έναντι 17 των «θαλασσί».

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μία μονομαχία «στήθος με στήθος», με τις άμυνες να παίζουν κυρίαρχο ρόλο. Η ΑΕΚ βρήκε επιθετικό στήριγμα στον Ράουτινς και «φρέναρε» τον Ουίλιαμς, όμως έκανε πολλά λάθη και δεν κατάφερε να πάρει τα «ηνία» της αναμέτρησης, με τον Φλόιντ να κρατά όρθιους τους γηπεδούχους.

Στην τελική ευθεία, ο Κολοσσός βρήκε δύο μεγάλα τρίποντα από τους Ουίλιαμς και Φλόιντ και προηγήθηκε 61-57, 1΄48΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο Χάμερ επίσης με τρίποντο έδωσε «ανάσα» στην Ένωση, που ισοφάρισε 6262 με βολές του Φλιώνη στα 56 δευτερόλεπτα.

Ακολούθησε λάθος του Φλόιντ και ο Μαυροειδής στα 14΄΄ διαμόρφωσε από κοντά το 62-64, για να ακολουθήσει νέο λάθος (από τον Ουίλιαμς αυτή τη φορά) και 1/2 βολές του Πετρόπουλου, ενώ η τελευταία προσπάθεια του Τιλί για να στείλει το ματς στην παράταση δεν βρήκε στόχο.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Τσώνος

Οι συνθέσεις:

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Καντζούρης): Μομίροφ 2, Ουίλιαμς 20 (4), Μίλερ 14 (8ρ.), Τιλί 4, Ποτ 2, Ξανθόπουλος 3 (1), Μαργαρίτης, Μπιλλής, Φλόιντ 15 (3), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης

ΑΕΚ (Κούρο Σεγκούρα): Κολόμ 9 (2), Φλιώνης 8, Ράουτινς 14 (4), Κουζέλογλου 6, Χάμερ 9 (2), Πετρόπουλος 3, Φιλιππάκος 10 (2), Μαυροειδής 6 (11ρ.), Κόνιαρης