Κορυφή η Λιλ με «τεσσάρα»

«Φύλλο και φτερό» έκανε η Λιλ τη Λανς, συντρίβοντάς τη με 4-0 στο… θεωρητικά ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue 1 και «πάτησε» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +2 από τις Παρί Σεν Ζερμέν και Ρεν.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα απο το πρώτο ημίχρονο με το τέρμα του Γιλμάζ, βρήκαν γρήγορο δεύτερο γκολ στο 47′ με τον Μπαμπά κι έκαναν ότι… ήθελαν στο γήπεδο μετά τις δύο αποβολές της Λανς (57′ 2η κίτρινη Γκραντί, 75′ Μισελέν), ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0, με τα γκολ των Ικονέ και Γιαζίτσι.

Τη δυναμική της τη φετινή σεζόν έδειξε η Νις και στην έδρα της Σεντ Ετιέν, επικρατώντας με 3-1. Ο Παναγιώτης Ρέτσος ήταν στην αρχική ενδεκάδα της Σεντ Ετιέν και αγωνίστηκε καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Νωρίτερα, η Μονπελιέ στάθηκε όρθια στο «Λουί Ντε» αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από τη Μονακό, μολονότι αγωνίστηκε από το 19ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαβανιέ. Την ίδια ώρα η Ναντ επικράτησε με 3-1 της Μπρεστ, ενώ στο 1-1 έμειναν Ανζέ και Μετζ.