Κουρτουά: «Ο Εντρικ θα επιτύχει σπουδαία πράγματα»

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 2-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης σε φιλικό ματς clasico που διεξήχθη στις ΗΠΑ και παρακολούθησαν 69.679 θεατές. Η ομάδα της Βαρκελόνης είχε τον Πάου Βίκτο ως κεντρικό πρωταγωνιστή. Ο 22χρονος Ισπανός επιθετικός ξεπέρασε δύο φορές την άμυνα της Ρεάλ, ανοίγοντας το σκορ στο 42ο λεπτό και διαμορφώνοντας το 2-0 στο 53ο λεπτό, με την ομάδα της Μαδρίτης να σημειώνει το τελικό 2-1 στο 81ο λεπτό από τον Νίκο Πας. Η Ρεάλ σταμάτησε χωρίς τον Κιλιάν Μπαπέ, αλλά είχε στη σύνθεσή της τον Εντρικ.

Ο 18χρονος Βραζιλιάνος αστέρας εμφάνισε μέτρια απόδοση, με τον τερματοφύλακα της Ρεάλ, Τιμπό Κουρτουά, να επισημαίνει για την παρουσία του: «Ήταν νευρικός και ένιωθε μεγάλο άγχος. Παρ’ όλα αυτά, είναι τεράστιο ταλέντο και μπορείτε να είστε βέβαιοι ότι θα πετύχει σπουδαία πράγματα», τόνισε ο Βέλγος γκολκίπερ.