Κρίσιμη Πρόκριση για τον Παναθηναϊκό Παρά το Κρίσιμο Λάθος

Για 70 λεπτά ο Παναθηναϊκός φάνηκε πως ελέγχει πλήρως το πρώτο ματς με τη Μπότεφ για τον Β’ προκριματικό γύρο του Europa League, προηγήθηκε με δύο γκολ από τους Γερεμέγεφ (8’) και Μπακασέτα (44’ πέναλτι). Ωστόσο, ένα λάθος του Βιλένα και το γκολ του Κόροβετς απέτρεψαν από τους πράσινους να επιτύχουν καθαρή νίκη ενόψει του επαναληπτικού.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 στο ΟΑΚΑ, περνώντας με δυσκολία το τελευταίο τέταρτο λόγω ατομικών λαθών στην άμυνά του και τώρα πηγαίνει στην Πλόβντιβ για τον επόμενο γύρο με το ελάχιστο προβάδισμα, προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να αναλάβει τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και βρήκε το γκολ που αναζητούσε στο 8ο λεπτό. Μετά από έξοδο της βουλγαρικής άμυνας και κεντρικό σέντρα του Μλαντένοβιτς, ο Γερεμέγεφ πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, κάνοντας το 1-0 για τους πράσινους.

Στο 13’ ο Βαγιαννίδης βρήκε τον Μαντσίνι σε θέση βολής, όμως ο Γερεμέγεφ δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση. Στο 18′ οι Βούλγαροι προσέγγισαν την εστία του Παναθηναϊκού, με τον Ντραγκόφσκι να απομακρύνει τη μπάλα από τη γραμμή.

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 2-0 στο 36’ με τον Βιλένα να πλασάρει με επιτυχία, ενώ στο 43’ κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε επιτυχώς ο Μπακασέτας, κάνοντας το 2-0.

Στο 70’ λόγω ενός μεγάλου λάθους του Βιλένα εκτός περιοχής, οι Βούλγαροι μειώσαν σε 2-1 με τον Κόροσετς.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανταποκριθεί μετά το γκολ των Βούλγαρων, ωστόσο δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων περιλαμβάνουν ποικίλη προσωπικότητα και αξίες.

Κίτρινες: 69’ Μαντσίνι – 30’ Ετό, 33’ Περέρα, 81’ Κόροσετς

Διαιτητής: Ντέιβντ Φούξμαν (Ισραήλ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Βιλένα, Μαντσίνι, Μπακασέτας, Τζούριτσιτς, Γερεμέγεφ.

ΜΠΟΤΕΦ (Ντούσαν Κέρκεζ): Ίγκονεν, Μίνκοφ, Ταμ, Κόντε, Μπαλογιάννης, Ετό, Περέρα, Ακερέ, Ποπόφ, Νουατσούκου, Ουγιάχ.

Ακολουθήστε τον αγώνα για τα τελευταία νέα και εξελίξεις στο ποδόσφαιρο.