Κύπελλο Ελλάδας: Ιστορική νίκη 14-0 της Κηφισιάς επί του Διαγόρα Ραχών

Η Κηφισιά μεταμόρφωσε τον αγώνα της με τον Διαγόρα Ραχών Ικαρίας σε προπόνηση, συντρίβοντας την αντίπαλο της στο γήπεδο του Ταύρου με το εντυπωσιακό 14-0, στο πλαίσιο του 2ου γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας, εξασφαλίζοντας με άνεση την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αυτή η νίκη αποτελεί τη μεγαλύτερη εκτός έδρας στην ιστορία του θεσμού και την πέμπτη μεγαλύτερη συνολικά, με κορυφαία την επικράτηση του ΟΦΗ με 24-2 επί του Ολυμπιακού Ηρακλείου το 1964 και το 23-0 του Απόλλωνα Σμύρνης απέναντι στη Νέα Μελανδία το 1959.

Σημαντική συμβολή στη μεγάλη νίκη είχε ο Μάναλης, ο οποίος σημείωσε τέσσερα γκολ (2′ πέν., 6′, 13′, 15′), ενώ ο Μίλερ πέτυχε χατ-τρικ (27′, 33′, 53′). Δύο γκολ πρόσθεσε ο Παντελίδης (47′, 58′) και από ένα οι Μαζού (17′), Ρότσα (42′), Σόουζα (51′), Ζωνιός (57′) και Κυριόπουλος (67′).

Στον υπόλοιπο πρόγραμμα της ημέρας, η ΑΕΛ επικράτησε της Θύελλας Κατσικά με 3-0, ενώ η Καβάλα, παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, κατάφερε να νικήσει 4-2 εκτός έδρας τη Δόξα Βώλακα. Η Παναχαϊκή χρειάστηκε παράταση για να νικήσει τον Ολυμπιακό Βόλου 4-1 (1-1 στην κανονική διάρκεια), ενώ ο Διαγόρας προκρίθηκε νικώντας την Κόρινθο με 5-4 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση).

Ο 2ος γύρος του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου συμμετέχουν οι Κυπελλούχοι των τοπικών ΕΠΣ που προκρίθηκαν από τον 1ο γύρο καθώς και οι ομάδες της Super League 2 και της Γ΄ Εθνικής, θα συνεχιστεί την Κυριακή με 20 αγώνες και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη (11/9, 13:30) με τον αγώνα ΑΕΡ Αφάντου-Νέα Ιωνία.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα των αγώνων της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας έχει ως εξής:

Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή          1-4 παρ. (1-1 κ.δ.)

Κόρινθος-Διαγόρας Ρόδου             4-5 πέν. (0-0 κ.δ. και παρ.)

Δόξα Βώλακα-Καβάλα                  2-4

Θύελλα Κατσικά-ΑΕΛ                  0-3

Διαγόρας Ραχών Ικαρίας-Κηφισιά      0-14

Εράνη Φιλιατρών-Θύελλα Καμαρίου    08/09 (12:00)

Αιγέας Πλωμαρίου-Απόλλων Ευπαλίου  08/09 (13:30)

Αναγέννηση Άρτας-Παλληξουριακός    08/09 (15:45)

Ζάκυνθος-ΑΕ Λευκίμμης              08/09 (16:00)

Εθνικός-Κισσαμικός                  08/09 (16:00)