ΑΠΕ-ΜΠΕ

Κυπελλούχος Αγγλίας δια χειρός Ομπαμεγιάνγκ η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ κέρδισε με 2-1 την Τσέλσι στο ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου και κατέκτησε για 14η φορά στην ιστορία της το FA Cup, με τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ να είναι ο πολυτιμότερος του αγώνα, αφού οδήγησε τους «κανονιέρηδες» στην ανατροπή με τα δύο γκολ που πέτυχε στον τελικό.

Η Τσέλσι άνοιξε πρώτη το σκορ με γκολ του Πούλισιτς μόλις στο 5ο λεπτό. Στη συνέχεια όμως, η Άρσεναλ ισορρόπησε το παιχνίδι και έφτασε στην ισοφάριση ύστερα από πέναλτι που κέρδισε ο Ομπαμεγιάνγκ από τον Αθπιλικουέτα, εκτελώντας το εύστοχα ο ίδιος στο 28’ γράφοντας το 1-1.

Η Άρσεναλ μετά την ισοφάριση, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και ήταν αυτή που έφτανε συνεχώς κοντά σε δεύτερο γκολ με την Τσέλσι να μοιάζει μπλοκαρισμένη.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια εικόνα με τους τυπικά γηπεδούχος να μπαίνουν δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και στο 67’ να φτάνουν στην ανατροπή, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γκαμπονέζου επιθετικού, ο οποίος με ένα τελείωμα αντάξιο της κλάσης του έκανε το 2-1.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την Τσέλσι, όταν στο 73’ ο Άντονι Τέιλορ είδε φάουλ του Κόβασιτς στον Τσάκα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα τη δεύτερη κίτρινη του Κροάτη μεσοεπιθετικού.

Η εικόνα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν άλλαξε και με τον Αρτέτα να κάνει εξαιρετική διαχείριση, οι «κανονιέρηδες» έκλεισαν τη χρονιά με τίτλο.

Αξίζει να αναφερθεί ότι Μικέλ Αρτέτα και Σωκράτης Παπασταθόπουλος έγραψαν ιστορία, καθώς ο πρώτος έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Άρσεναλ μετά τον Τζος Γρέιαμ που κατακτά το Κύπελλο τόσο ως παίκτης όσο και ως προπονητής, ενώ έγινε ο πρώτος στην ιστορία της ομάδας του Βορείου Λονδίνου που πετυχαίνει κάτι τέτοιο ως αρχηγός (ήταν το ‘14 αρχηγός της ομάδας όταν είχε κατακτήσει ξανά το FA πάλι με αντίπαλο την Τσέλσι). Από την άλλη, ο δικός μας, Σωκράτης Παπασταθόπουλος έγινε ο πρώτος Έλληνας παίκτης που κατακτά τον αρχαιότερο ποδοσφαιρικό θεσμό.

Με την κατάκτηση του Κυπέλλου, η Άρσεναλ εξασφάλισε την έξοδο της στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης περιόδου αφού στο πρωτάθλημα τερμάτισε στην όγδοη θέση.

Άρσεναλ (Αρτέτα): Μαρτίνες, Τίρνι (90+13′ Κολάζινατς), Λουίζ (88′ Παπασταθόπουλος), Χόλντινγκ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Τσάκα, Θεμπάγιος, Μπεγερίν, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέ (82′ Ενκετιά), Πεπέ

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Καμπαγιέρο, Αθπιλικουέτα (35′ Κρίστενσεν), Ζουμά, Ρούντιγκερ (78′ Χάντσον-Οντόι), Τζέιμς, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Μάουντ (78′ Μπάρκλεϊ), Ζιρού (78′ Έιμπραχαμ), Πούλισιτς (49′ Πέδρο)