ΑΠΕ-ΜΠΕ

Κυπελλούχος Γερμανίας η Μπάγερν, 4-2 τη Λεβερκούζεν

Το 20ο Κύπελλο Γερμανίας της ιστορίας της και το δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ πανηγύρισε η Μπάγερν, επικρατώντας στο χθεσινοβραδινό τελικό της Λεβερκούζεν με 4-2.

Οι Βαυαροί είναι πραγματικά ασταμάτητοι και επιβεβαιώνουν την απόλυτη κυριαρχία τους εντός των συνόρων.

Η εικόνα του αγώνα

Η Μπάγερν πήρε από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Αλάμπα να σκοράρει με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 16ο λεπτό. Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκνάμπρι να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ύστερα από φανταστική ασίστ του Κίμιχ. Το 2-0 ήταν το σκορ που χαρακτήρισε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Λεβερκούζεν έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Φόλαντ στο 56′ κι ένα λεπτό αργότερα ο Λεβαντόφσκι «τιμώρησε» τις «ασπιρίνες», κάνοντας το 3-0, σε ένα γκολ που φέρει σαφή ευθύνη ο κίπερ της Λεβερκούζεν. Η Μπάγερ μείωσε σε 3-1 με τον Μπέντερ στο 63ο λεπτό.

Στο 89′ ο Λεβαντόφσκι ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-1 και το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε με εύστοχο πέναλτι του Χάβερτς στις καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις

Λεβερκούζεν (Μπος): Χραντέτσκι, Σ. Μπέντερ, Γουέντελ, Ταπσόμπα, Λ, Μπέντερ (82′ Βάιζερ), Αράνγκις, Μπαουμγκάρτλινγκερ (46′ Ντεμιρμπάι), Αμίρι (46′ Φόλαντ), Χάβερτς, Μπέιλι (76′ Μπελαραμπί), Ντιαμπί.

Μπάγερν (Φλικ): Νόιερ, Μπόατενγκ (69′ Ερνάντες), Αλάμπα, Κίμιχ, Παβάρ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (87′ Κουτίνιο), Κομάν (64′ Πέρισιτς), Ντέιβις, Μίλερ (87′ Αλκάνταρα), Λεβαντόφσκι.