Κυρίαρχη των ντέρμπι

Απόλυτη κυρίαρχη των ντέρμπι της Premier League έως τώρα είναι η Λίβερπουλ.

Μετά την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η πρωταθλήτρια Αγγλίας «καθάρισε» και την Άρσεναλ στο «Ανφιλντ» με 3-1 και μετρά (όπως και οι Λέστερ, Έβερτον) το απόλυτο στο ξεκίνημα του αγγλικού πρωταθλήματος (3Χ3).

Οι «κανονιέρηδες» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με τον Λακαζέτ, αλλά πριν καλά-καλά προλάβουν να πανηγυρίσουν οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ είχαν φέρει τα πάνω κάτω με τους Μανέ και Ρόμπερτσον. Η αλλαγή του Μανέ με τονμ Ζότα στο 80΄ έδωσε την ευκαιρία στο νέο απόκτημα της Λίβερπουλ να «σφραγίσει» το «τρίποντο» για την ομάδα του.

Εκτός αποστολής έμεινε από τους γηπεδούχους ο Κώστας Τσιμίκας, όπως και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Νωρίτερα η Αστον Βίλα έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημά της στο πρωτάθλημα (έχει ένα ματς λιγότερο) υποχρεώνοντας τη «νεοφώτιστη» Φούλαμ στην 3η της ήττα σε ισάριθμα ματς.

Οι «χωριάτες» έβαλαν τις βάσεις για το «τρίποντο» από το πρώτο 45λεπτο όταν προηγήθηκαν με 2-0 στο 14΄ και στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου «σφράγισαν» το «διπλό» με το γκολ του Μινγκς.

Οι Λονδρέζοι παρουσίασαν και πάλι τρομερά αμυντικά προβλήματα και δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι στα τρία πρώτα ματς που έχουν δώσει δέχτηκαν 10 γκολ (τρία σήμερα, τέσσερα από την Λιντς και άλλα τρία από την Άρσεναλ στην πρεμιέρα). Χαρακτηριστικό δε είναι ότι και οι δύο εντός έδρας ήττες που γνώρισαν στο σπίτι τους ήταν με το ίδιο σκορ (0-3).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής:

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ.     2-3

(40΄πεν. Μοπέι, 90+5΄ Μαρτς - 43΄αυτ. Ντανκ, 55΄ Ράσφορντ, 90+10΄πεν. Φερνάντες)

Κρίσταλ Πάλας-Εβερτον      1-2

(26΄ Κουγιατέ - 10΄ Κάλβερτ-Λιούιν, 40΄πεν. Ριτσάρλισον)

Γουέστ Μπρομ-Τσέλσι        3-3

(4΄, 25΄ Ρόμπινσον, 27΄ Μπάρτλεϊ - 55΄ Μάουντ, 70΄ Χάντσον-Οντόι, 90+3΄ Εϊμπραχαμ)

Μάντσεστερ Σ.-Λέστερ       2-5

(4΄ Μαχρέζ, 84΄ Ακέ - 37΄πεν., 54΄, 58΄πεν. Βάρντι, 77΄ Μάντισον, 88΄πεν. Τίλεμανς)

Γουέστ Χαμ-Γουλβς          4-0

(17΄, 57΄ Μπόουεν, 66΄ αυτ. Χιμένεθ, 90΄ Αλέ)

Φούλαμ-Αστον Βίλα          0-3 (4΄ Γκρίλις, 15΄ Χάουριχέιν, 48΄ Μινγκς)

Λίβερπουλ-Αρσεναλ          3-1 (28΄ Μανέ, 34΄ Ρόμπερτσον, 88΄ Ζότα - 25΄ Λακαζέτ)