Κυριαρχία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Σεντ Μέρις» με επιβλητική νίκη

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντιμετώπισε δυσκολίες στο πρώτο ημίωρο, ωστόσο στο δεύτερο μισό του αγώνα, ανέβασε την απόδοσή της και νίκησε εύκολα τη Σαουθάμπτον με 3-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Premier League, ύστερα από τη διακοπή για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων στο Nations League. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 33ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Ονάνα απέκρουσε το σουτ του Αρτσερ.

Η φάση αυτή «ξύπνησε» τους παίκτες του Ερικ Τεν Χαγκ και δύο λεπτά αργότερα ο Ματίας Ντε Λιχτ έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μάντσεστερ. Στο 41ο λεπτό, ο Μάρκους Ράσφορντ με έξυπνο σουτ διπλασίασε το σκορ, σκοράροντας μετά από 12 αγώνες, καθώς είχε μείνει χωρίς γκολ από τον περασμένο Μάρτιο. Ο Γκαρνάτσο ολοκλήρωσε την επιτυχία της ομάδας με το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις.

Οι «Άγιοι», που παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς πόντο, έμειναν στο 76ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Στέφενς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Premier League είναι τα εξής:

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γ.      0-3

(35′ Ντε Λιχτ, 41′ Ράσφορντ, 90’+ Γκαρνάτσο)