Λα Κορούνια – Σανταντέρ: Μάχη επιβίωσης στη Σεγούντα

Μάχη επιβίωσης στη Σεγούντα Ντιβισιόν για Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και Ράσινγκ Σανταντέρ, οι οποίες αναμετρώνται στο Ριαθόρ.

Ποδαρικό με το δεξί για την ιστορική Ντέπορ στη προσπάθεια για σωτηρία, ξεκινώντας τη νέα χρονιά με νίκη μέσα στην Νουμάνθια με 1-0, που ήταν η πρώτη της εκτός έδρας στο πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα του ο κόουτς Φερνάντο Βάθκεθ, έδειξε πως η επιμονή από δω και πέρα θα είναι πρώτιστα στην άμυνα, η οποία παρουσιάστηκε βελτιωμένη. Καλύτερη μεν η Νουμάνθια στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς να δημιουργεί κινδύνους στην εστία του Χιμένεθ. Κρίσιμη φάση στο 40’ που κέρδισε το αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο 54’ σκοράροντας με το Σόμα. Εξαιρετικά προσεκτική αμυντικά στο υπόλοιπο του αγώνα, δε ρίσκαρε κρατώντας με σχετική ευκολία το αποτέλεσμα. Σειρά πήρε ο αγώνας στο κύπελλο κόντρα στους Ουνιονίστας της Σαλαμάνκα από τους οποίους αποκλείστηκε στα πέναλτι (1-1 90λεπτο και παράταση). Αρχαιρεσίες εκλογής προέδρου μεσοβδόμαδα ανέδειξαν κυρίαρχο τον Φερνάντο Βιδάλ.

Αγωνιστικά Νέα: «Πρόκειται για τελικό ευρωπαϊκού κυπέλλου, τον ένα από τους 20 που έμειναν. Με τη Ράθινγκ σπίτι μας και πρέπει να νικήσουμε, το έχουμε ανάγκη. Η αντίπαλό μας μπορεί να μη σημειώνει νίκες αλλά δε χάνει και εύκολα» ανέφερε ο κόουτς Βάθκεθ. Εκτός αγώνα είναι ο τιμωρημένος Μογιέχο (Ε, 18/3), τραυματίες οι Σάντος (Ε, 19/3), Σιμόν (Α, 3/0), Γιοβάνοβιτς (Ε, 11/1), εξέτισε ο Β.Γκόμεθ (Μ, 14/0). Ως τώρα απέκτησε τους Κόλακ (Μ, Ουέχντα), Μερίνο (Ε., Λεγανές), Αγκμπό (Α, Μπράγα), Μποβί (Ε, Θέλτα).

Πιθανή ενδεκάδα (5-2-3): Χιμένεθ – Μπόβεδα, Μουχαίντ, Σόμα, Μοντέρο, Ρουίθ – Νολασκοαίν, Β.Γκόμεθ – Μαρίνο, Ακέτσε, Κονέ

Η προσπάθεια για σωτηρία των «Μοντανιέσες» ξεκίνησε τη νέα χρονιά μέσα στην έδρα της Μιραντές κι απέφερε ένα πόντο μετά το 0-0 που απέσπασε. Διπρόσωπη η ομάδα του Κριστομπάλ είχε ένα κακό πρώτο μέρος και ένα καλό δεύτερο. Στο πρώτο εκείνος που κράτησε όρθια την ομάδα του ήταν ο πορτιέρε Λούκα Ζιντάν, ο οποίος στο 15’ απέκρουσε πέναλτι ενώ στη συνέχεια και έως το τέλος του ημιχρόνου, πραγματοποίησε επίσης απίθανες αποκρούσεις. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τη Ράθινγκ πιο επιθετική, να αρχίζει τις επισκέψεις και τις ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή, μόνο που για κακή της τύχη ή θα ήταν άστοχη ή θα σταμάταγε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Παρά τον ένα πόντο παρέμεινε προτελευταία στη βαθμολογία.

Αγωνιστικά Νέα: «Έχουμε ανάγκη να νικήσουμε για να βρεθούμε κοντά στη γραμμή της παραμονής. Ανάγκη έχει και η Ντέπορ της οποίας οι οπαδοί θα τη σπρώξουν, συνεπώς είμαστε προετοιμασμένοι για δύσκολες στιγμές» ανέφερε ο κόουτς Παράλο. Απέκτησε δανεικό από τη Σαραγόσα ως το τέλος της σεζόν τον Παπουνασβίλι (Μ, 11/0) και τον Ντελγάδο (Α, Ρεάλ Μαδρίτης Καστίγια), με τον πρώτο να έχει σοβαρές πιθανότητες να μπει στην αποστολή (σήμερα θα βγει). Εξέτισε την ποινή του ο Ντελγάδο (Α, 15/0) και είναι διαθέσιμος.

Πιθανή ενδεκάδα (4-4-2): Λούκα Ζιντάν – Μινέρο, Αλέξις, Φιγκέρας, Μπουνιουέλ – Σέρτζιο Ρουίθ, Γιοντά, Ορτίθ, Λομπάρδο – Ροντρίγκεθ, Σεχούδο

Εκτίμηση:

Εξαιρετικά κρίσιμος αγώνας για τις δύο ομάδες αλλά μέχρι τον επόμενο διότι συνεχώς θα δίνουν τελικούς παραμονής. Αυτή τη φορά αξίζει ίσως το ρίσκο στη νίκη της Ντέπορ, απέναντι πάντως σε μία Ράθινγκ που δείχνει σημάδια ζωής και ανάκαμψης.

Λα Κορούνια – Σανταντέρ Premier League: Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ, ντέρμπι δεύτερης θέσης1,96