«Λαχτάρισε» η Σίτι, αλλά προκρίθηκε

Μεγάλη… λαχτάρα πήρε σήμερα η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τη Τσέλντεναμ, ομάδα της Ligue 2 (!), αλλά τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη με 3-1, στη φάση των «32» του κυπέλλου Αγγλίας, και το «ειστήριο» για την 5η φάση του FA Cup. Τα γκολ της Σίτι πέτυχαν οι Φόντεν (81′), Ζεσούς (84′) και Τόρες (90′).

Νωρίτερα, η Σαουθάμπτον νίκησε στο «Σεντ Μέρις» με 1-0 την κάτοχο του τροπαίου Αρσεναλ, όπου θ’ αντιμετωπίσει τη Γουλβς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε …κατά λάθος ο Γκάμπριελ Μαγκαγιάες (αυτογκόλ) στο 24ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα τα φαβορί επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά με τη Γουέστ Χαμ να επικρατεί εύκολα της Ντονκάστερ (4-0) και της Μπράιτον να λυγίζει δύσκολα την αντίσταση της Μπλάκπουλ (2-1). Συνοπτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «32» στο κύπελλο Αγγλίας και τα ζευγάρια στη φάση των «16» έχουν ως εξής: