(ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-5: Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τρία γκολ μέσα σε επτά λεπτά

Μόνο η τυπική επικύρωση της συμμετοχής του στον τελικό απομένει για τον ΠΑΟΚ που έκανε σκόνη και θρύψαλα τη Λαμία (1-5).

Σέντρα και γκολ. Ο ορισμός του. Ο ΠΑΟΚ μόλις στο 12ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης βρήκε γκολ με τους Α. Ζίβκοβιτς και Νάρεϊ να συνεργάζονται με τον Γερμανό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη.

Ένα γκολ που απλοποίησε ακόμα περισσότερο την κατάσταση για τον ΠΑΟΚ που βρήκε και δεύτερο γκολ στο 25ο λεπτό με τον Κωνσταντέλια.

Νωρίτερα, ο Βεργέτης με τον Γκάμαρη στο VAR είχαν κλείσει τα μάτια σε χέρι του Αντέτζο μέσα στην περιοχή σε μια φάση που έφερε την έκρηξη του Ραζβάν Λουτσέσκου και των συνεργατών του.

Ο ΠΑΟΚ όπως και με τον Ιωνικό στο πρωτάθλημα, έτσι και τώρα ήταν κυρίαρχος, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στη Λαμία και επί της ουσίας «κλείδωσε» την υπόθεση πρόκριση στον τελικό.

Βέβαια, απομένει για το τυπικό της υπόθεσης ένα ακόμα παιχνίδι, αυτό στην Τούμπα, εκεί όπου ο Δικέφαλος θα «τσεκάρει» για 6η φορά στα τελευταία επτά χρόνια την συμμετοχή του στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ασπρόμαυροι συνέχισαν στον ίδιο και ακόμα πιο φρενήρη ρυθμό και βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Ντόουγκλας Αουγκούστο στο 63′ που με όμορφο πλασέ κρέμασε τον ανήμπορο να αντιδράσει Γκαραβέλη.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπράντον Τόμας με ωραίο πλασέ στην κλειστή γωνία του Έλληνα πορτιέρε έκανε το 0-4 στο 69′. Το… κερασάκι στην τούρτα της ευρείας σε διαφορά γκολ νίκης του ΠΑΟΚ έβαλε ο Σάστρε με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή στο 70′.

Η Λαμία βρήκε στο 86′ το γκολ της τιμής με τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΠΑΟΚ από σήμερα ουσιαστικά είναι στον τελικό του κυπέλλου εκεί όπου θα βρει απέναντί του μία εκ των ΑΕΚ ή Ολυμπιακού με την Ένωση να είναι το μεγάλο φαβορί μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα.