«Λάμψη» από Ρίτσαρντσον και Λάϊλς στα trials των ΗΠΑ

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια των 100 μέτρων, ΣαΚάρι Ρίτσαρντσον, είναι πολύ κοντά στο να εξασφαλίσει την συμμετοχή της και στα 200 μέτρα των Ολυμπιακών Αγώνων, που θα γίνουν στο Παρίσι, καθώς επικράτησε στα προκριματικά των trials των ΗΠΑ, τερματίζοντας σε 21 δευτερόλεπτα και 99 εκατοστά. Πλέον, η Ρίτσαρντσον χρειάζεται να τερματίσει σε μία από τις πρώτες τρεις θέσεις του τελικού για να «σφραγίσει το εισιτήριο» για την γαλλική πρωετύουσα.

Υπενθυμίζεται, ότι η 24χρονη Αμερικανίδα δρομέας ταχύτητας, η οποία είναι το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα της κορυφαίας διοργάνωσης του πλανήτη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, το περασμένο καλοκαίρι με επίδοση 21.92, που είναι και ατομικό ρεκόρ.

Αντίστοιχη πορεία στο αγώνισμα και για τον τρις παγκόσμιο πρωταθλητή (100μ, 200μ και 4×100μ) το περασμένο καλοκαίρι στην Ουγγαρία, Νόα Λάϊλς, ο οποίος στον πρώτο γύρο των trials τερμάτισε σε 20.10 και η πρόκριση του θεωρείται διαδικαστικό ζήτημα.

Επίσης, ο τρις παγκόσμιος πρωταθλητής στα 110 μέτρα με εμπόδια, Γκραντ Χόλογουεϊ ήταν ο ταχύτερος στους ημιτελικούς με επίδοση 12.46, ενώ η Ολυμπιονίκης στα 400 μέτρα με εμπόδια, Σίντνεϊ ΜακΛάφλιν-Λεβρόν, ήταν εξαιρετική στα προκριματικά, καθώς κάλυψε την απόσταση σε 53 δευτερόλεπτα και επτά εκατοστά.

Τέλος, η Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, Βάλερι Ανταμς επικράτησε στον τελικό της δισκοβολίας με ρίψη στα 70 μέτρα και 73 εκατοστά, ενώ η Βάλερι Κονστιέν νίκησε στα 3.000μ στιπλ με επίδοση 9:03.22.