ΑΠΕ-ΜΠΕ

Λάτσιο – Φιορεντίνα: Χαμηλό τέμπο στο «Ολίμπικο»

Η Λάτσιο υποδέχεται τη Φιορεντίνα (22:45) για την 28η αγωνιστική της Serie A κι επιζητά τη νίκη, προκειμένου να μείνει ζωντανή στη μάχη του τίτλου.

Αν θες να ανταγωνιστείς την Γιουβέντους στην μάχη του τίτλου, τότε δεν επιτρέπεται να χάνεις παιχνίδι στο οποίο προηγήθηκες 2-0, όπως έπαθε η Λάτσιο. Ακόμα και όταν αντίπαλος είναι η εκπληκτική φέτος Αταλάντα. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε το ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα της Τετάρτης. Το αυτογκόλ του Ντε Ρόουν στο 5ο λεπτό και το εξαιρετικό εκτός περιοχής σουτ του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο 11′, της έδωσαν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης. Ωστόσο δέχθηκε την μείωση στο 38′ και άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με συνέπεια να αποχωρήσει με άδεια χέρια από το Μπέργκαμο. Από στατιστικής άποψης βέβαια είχε έρθει η ώρα για μία ήττα, το φανταστικό σερί των 21 αγωνιστικών ήταν σίγουρα υπερβολικό. Η ουσία είναι ότι έμεινε στο -4 από την κορυφή, ωστόσο αν καταφέρει να τερματίσει τελικά στην 2η θέση θα μιλάμε για μεγάλη επιτυχία. Στις δηλώσεις τους, πάντως, Ιντζάγκι και παίκτες κάνουν σαφές ότι δεν εγκαταλείπουν την μάχη για τον τίτλο.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι μέσοι Λούλιτς (20/0), Λούκας Λέιβα (22/0), Κατάλντι (15/1), ο κεντρικός αμυντικός Λουίζ Φελίπε (19/1) και ο εξτρέμ Αντεκάνιε (3/1). Επιστρέφει στην αποστολή ο δεξιός μπακ-χαφ Μάρουσιτς (10/2), ο οποίος δεν είναι έτοιμος για 90λεπτό αλλά μπορεί να προσφέρει πολύτιμη βοήθεια ως αλλαγή. Αμφίβολη η συμμετοχή του επιθετικού Κορέα (23/7), η κατάσταση του οποίου θα ξεκαθαρίσει μετά την πρωινή προπόνηση.

Πιθανή ενδεκάδα: (3-5-2): Στρακόσα – Μπάστος, Ατσέρμπι, Πάτρικ – Λατζάρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Παρόλο, Λουίς Αλμπέρτο, Τζόνι – Καϊσέδο, Ιμόμπιλε

Δεν έχουν τελειωμό φέτος οι γκέλες για την Φιορεντίνα. Στην επανέναρξη του πρωταθλήματος έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την ουραγό Μπρέσια στο «Αρτέμιο Φράνκι». Έμεινε πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό με πέναλτι, ισοφάρισε στο 29′ με κεφαλιά του Πετσέλα από κόρνερ. Ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος και είχε σημαντικές ευκαιρίες για γκολ με τους Κιέζα, Ριμπερί και Βλάχοβιτς. Στο 70ό λεπτό οι «βιόλα» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κάσερες με δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά ακόμα και με αριθμητικό μειονέκτημα είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά μία κεφαλιά του Πετσέλα που απόκρουσε ο Ντραγκόβσκι και στην συνέχεια ένα σουτ από πλεονεκτική θέση του Κιέζα που κατέληξε άουτ. Στα ευχάριστα η επανεμφάνιση του Γάλλου εξτρέμ Ριμπερί, μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω τραυματισμού. Ο Ιακίνι δύσκολα θα παραμείνει στον πάγκο μετά το τέλος της σεζόν και υπήρξαν δημοσιεύματα για πιθανή προσέγγιση του Σάρι, αν βέβαια ο Ιταλός προπονητής φύγει από την Γιουβέντους.

Αγωνιστικά Νέα: Ο Ιακίνι αποβλήθηκε στο πρόσφατο παιχνίδι και θα παρακολουθήσει τον αγώνα από την εξέδρα. Την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του εκτίει ο κεντρικός αμυντικός Κάσερες (21/1). Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο επιθετικός και εκ των πρώτων σκόρερ Κιέζα (24/6). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Κουαμέ (χωρίς συμμετοχή). Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Ντάνκαν (4/0) και Μπενάσι (16/1).

Πιθανή ενδεκάδα: (3-5-2): Ντραγκόβσκι – Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Τσεκερίνι – Λιρόλα, Πούλγκαρ, Καστροβίλι, Μπενάσι, Ίγκορ – Ριμπερί, Κουτρόνε

Εκτίμηση:

Η Λάτσιο θέλει να επιστρέψει άμεσα στις επιτυχίες αλλά αντιμετωπίζει και πάλι σημαντικές απουσίες. Η Φιορεντίνα χάνει μεγάλο μέρος της δυναμικής της δίχως τον Κιέζα και γενικότερα είναι αναξιόπιστη φέτος. Δεν βλέπουμε να ανοίγει ο ρυθμός, ούτε και το σκορ. Εκτιμούμε ότι έχει νόημα η επιλογή στο σύνολο τερμάτων 2-3.

Λάτσιο – Φιορεντίνα 2-3 γκολ 2,00 @Goalbet

Πηγή: Foxbet.gr