Λάτσιο – Ίντερ: Ματς «φωτιά» στο Ολίμπικο

Η μάχη της Λάτσιο με την Ίντερ στο Ολίμπικο κλέβει την παράσταση στην Ιταλία. Αμφότερες διεκδικούν με αξιώσεις τον τίτλο από τη… μόνιμη πρωταθλήτρια των τελευταίων ετών, Γιουβέντους.

Η εμφάνισή της στο “Ένιο Ταρντίνι” κόντρα στην Πάρμα ήταν καλή μόνο για ένα ημίχρονο, το πρώτο, αλλά έστω και έτσι πέτυχε τον στόχο της, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς. Επικράτησε 1-0 χάρη σε σουτ του Καϊσέδο στο 41ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος χρειάστηκε τη βοήθεια του Στρακόσα και την αστοχία των αντίπαλων ποδοσφαιριστών, ώστε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Πλησίασε στον έναν βαθμό την κορυφή και ονειρεύεται τίτλο για πρώτη φορά μετά την σεζόν 1999-2000. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έχει συμπληρώσει 18 αγωνιστικές αήττητη και με νίκη απόψε θα προσπεράσει την Ίντερ για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν. Ο Ιταλός τεχνικός πάντως δήλωσε ότι πρόκειται για σημαντικό, αλλά όχι καθοριστικό παιχνίδι στην μάχη του τίτλου. Συμπλήρωσε πως είναι περήφανος για τους παίκτες του και πάρα πολύ χαρούμενος που βλέπει το “Ολίμπικο” να γεμίζει έπειτα από πολλά χρόνια.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισαν τις ποινές τους ο κεντρικός αμυντικός Ράντου (19/1) και ο μέσος Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (22/3) και αμφότεροι επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Λούλιτς (20/0). Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Λουίζ Φελίπε (17/1) και Πάτρικ (10/0) και άλλη μία στην επίθεση ανάμεσα σε Καϊσέδο (18/8) και Κορέα (19/6). Στην χθεσινή προπόνηση ο Ιταλός τεχνικός είχε στους βασικούς τον Μάρουσιτς (8/1) αντί του Λάτζαρι (18/0).

Πιθανή ενδεκάδα (3-5-2): Στρακόσα – Πάτρικ, Ατσέρμπι, Ράντου- Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούκας Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο, Τζόνι – Κορέα, Ιμόμπιλε.

Την Τετάρτη ηττήθηκε 1-0 από τη Νάπολι στο “Τζουζέπε Μεάτσα”, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Δεν είχε την απαραίτητη ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε πίσω στο σκορ στο 57ο λεπτό. Η είσοδος των Ντ’Αμπρόζιο και Έρικσεν βελτίωσε την εικόνα της αλλά απέτυχε να ισοφαρίσει και θα χρειαστεί να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς. Λίγες ημέρες νωρίτερα το έκανε αυτό, δηλαδή την ανατροπή, και μάλιστα στο ντέρμπι με τη Μίλαν. Βρέθηκε να χάνει 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, απόλυτα δίκαια, αλλά έφτασε στη νίκη με επική αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος και τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ. Εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Γιουβέντους και την έπιασε στην κορυφή. Ο Κόντε εξακολουθεί να δηλώνει πως οι “μπιανκονέρι” είναι φαβορί για τον τίτλο, αλλά το κάνει προφανώς για να απομακρύνει την πίεση από τα κεφάλια των παικτών του και από τον εαυτό του.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισαν τις ποινές τους ο επιθετικός Λαουτάρο Μαρτίνεζ (20/11), ο κεντρικός αμυντικός Μπαστόνι (13/1) και ο τερματοφύλακας Μπέρνι (0/0) και οι δύο πρώτοι επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι μέσοι Γκαλιαρντίνι (11/2), Σένσι (12/3). Ο βασικός τερματοφύλακας Χαντάνοβιτς (21 συμ./18 γκολ) δεν είναι ακόμα έτοιμος και κάτω από τα δοκάρια συνεχίζει ο Παντέλι (2 συμ./2 γκολ).

Πιθανή ενδεκάδα (3-5-2): Παντέλι – Σκρίνιαρ, Ντε Φρέι, Μπαστόνι – Καντρέβα, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Έρικσεν, Γιανγκ- Λαουτάρο Μαρτίνεζ, Λουκάκου.