League Cup Αγγλίας: Mέσω πέναλτι στην επόμενη φάση η Τσέλσι – Πιο εύκολα η Άρσεναλ (vids)

Άρσεναλ και Τσέλσι πέρασαν στους 8 του League Cup Αγγλίας αφού επικράτησαν των Λιντς και Σαουθάμπτον αντίστοιχα

Η Τσέλσι νίκησε με 4-3 στα πέναλτι ενώ η Άρσεναλ μέσα σε 14 λεπτά σκόραρε δις στην αναμέτρηση με την Λιντς, χάρις στα τέρματα των Τσέιμπερς (55΄) και Ενκετιά (69΄). Η Τσέλσι αν και προηγήθηκε με τον Χάβερτς στο 44΄, στο 47΄ ο Άνταμς έκανε το 1-1 για την Σαουθάμπτον, σκορ που δεν άλλαξε στο 90λεπτο χάρις σε δύο μεγάλες επεμβάσεις του Κετά στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας στο «Στάμφορντ Μπριτζ» οδηγήθηκε στη ρουλέτα των πέναλτι, όπου οι «μπλε» ήταν πιο εύστοχοι από τους «Αγίους», με αποτέλεσμα να προκριθούν με 4-3.