Λειψία – Παρί, 1-2: «Στόχος η πρόκριση και η πρώτη θέση», λέει ο Ποτσετίνο (vid)

Την πρόκριση αλλά και την πρωτιά στον όμιλο, έθεσε ως στόχο ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, λίγο μετά την νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν στην Λειψία, επί της ομώνυμης ομάδας με 2-1, για το Champions League.

«Δεν αρχίσαμε καλά τον αγώνα», σχολίασε ο Αργεντινός προπονητής της γαλλικής ομάδας και πρόσθεσε:

«Η ομάδα ήταν λίγο νευρική στο ξεκίνημα του αγώνα και ο αντίπαλος το ένιωσε και το εκμεταλλεύθηκε. Δείξαμε όμως και χαρακτήρα, παλεύοντας με αυτοθυσία. Μπορούμε να κτίσουμε πράγματα από αυτό. Είχαμε πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν αλλάζει τίποτε. Ο κύριος στόχος είναι να προκριθούμε και να τερματίσουμε στην πρώτη θέση. Είμαι απογοητευμένος, όπως και οι παίκτες για την απόδοση μας στα πρώτα 15-20 λεπτά. Δεν δώσαμε καλή εικόνα εκείνη την περίοδο. Η ομάδα ένιωσε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, οι καλύτερες ευκαιρίες ήταν δικές μας. Είχαμε τον έλεγχο, ξεκάθαρα, εκτός από την αρχή του παιχνιδιού. Είχαμε την ευκαιρία να τελειώσουμε το παιχνίδι. Το ποδόσφαιρο έχει να κάνει και με την αποτελεσματικότητα σε βασικές στιγμές».