φωτο αρχειου

“Λιοντάρι” ο Τσιτσιπάς, πάλεψε αλλά έχασε στα σημεία 2-1 από τον Ναδάλ

Ηρωική μάχη έδωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που κόντραρε τον μεγάλο Ράφα Ναδάλ, πάλεψε παλικαρίσια αλλά εντέλει έχασε με 2-1 σετ από τον Ισπανό.

Τον τίτλο του τουρνουά Barcelona Open κατέκτησε στην πατρίδα του ο Ράφα Ναδάλ, με σκορ 2-1 κόντρα στον Έλληνα πρωταθλητή και τον 12ο σχετικό τίτλο στην καριέρα του.

Ο Στέφανος τα έδωσε όλα και “άγγιξε” την τεράστια επιτυχία, χάνοντας στις λεπτομέρειες, αλλά κερδίζοντας το χειροκρότημα και την αναγνώριση. Φεύγοντας χωρίς τον τίτλο, αλλά με το κεφάλι ψηλά.

Σε έναν τρομερό αγώνα, τελευταίος γέλασε ο Ναδάλ, ο “Βασιλιάς της κόκκινης επιφάνειας”, με 6-4, 6-7, 7-5, με τον Τσιτσιπά να χάνει το μεγάλο σερί του και την ευκαιρία για τίτλο ΑΤP, στον 15ο τελικό της καριέρας του.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μπήκε δυνατά κάνοντας το break μόλις στο τρίτο game, μεταφέροντας την πίεση στον αντίπαλό του.

Ο Στέφανος είχε αρκετές ευκαιρίες για ένα δεύτερο break, αλλά τελικά αυτό έγινε από τον Ναδάλ για το 4-4.

Τελικά, ο Ναδάλ πήρε και το σετ με δεύτερο break για το 6-4.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς και πάλι άρχισε δυναμικά, κάνοντας το break πάλι στο τρίτο game αποκτώντας αβαντάζ.

Ο Ισπανός παρόλα αυτά είχε και πάλι απάντηση και έγραψε το 3-3 με το δικό του break.

Η μάχη ανάμεσα στους δύο τενίστες έφτασε στο tie break, όπου μετά από ωραίο παιχνίδι ο Τσιτσιπάς επικράτησε 8-6 στέλνοντας το παιχνίδι στο τρίτο σετ.

Στο τρίτο σετ η μάχη μεταξύ των δύο σπουδαίων αθλητών ήταν μεγάλη.

Ναδάλ και Τσιτσιπάς ήταν απόλυτα προσηλωμένοι στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά ο Ισπανός στο 11ο game έκανε την διαφορά με το break του και πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Τσιτσιπάς έχει αντιμετωπίσει πλέον 9 φορές τον αριστερόχειρα Ισπανό, έχοντας 2 νίκες και 7 ήττες.