Λίβερπουλ: Λύτρωση στο 95΄ από τον… γκολκίπερ Άλισον (!), 2-1 τη Γουέστ Μπρομ

“Μάννα” εξ ουρανού για τη Λίβερπουλ στο 95΄, που τα… χρειάστηκε με τη Γουέστ Μπρομ, αλλά εντέλει λυτρώθηκε στο 95΄, από τον… τερματοφύλακά της, Άλισον Μπέκερ, που άφησε την εστία του, προωθήθηκε και έγινε ήρωας για τους “κόκκινους” με κεφαλιά.

Ιστορικό φινάλε στο «Χόθορνς», στο ματς της Λίβερπουλ κόντρα στην -ήδη υποβιβασμένη- Γουέστ Μπρομ, για την 36η ημέρα της Premier League.

Μπορεί να είναι εικόνα ‎1 άτομο και ‎κείμενο που λέει "‎GO GOAL! ALIS ON! Standard Chartered WEARE LIVERPOOL ALBION BION شن LIVERPOOL‎"‎‎

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε ως από… μηχανής Θεό τον Άλισον Μπέκερ, ο οποίος χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του με γκολ στο 95΄  με 2-1!

Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, στην τελευταία φάση του αγώνα, προωθήθηκε στην αντίπαλη περιοχή και με εντυπωσιακή κεφαλιά, μετά από κόρνερ, πέρασε στο πάνθεον των ιστορικών στιγμών της διάσημης αγγλικής ομάδας.

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο, κάνει ένα σπορ και εξωτερικοί χώροι

Με την απίστευτη αυτή νίκη, η Λίβερπουλ κορυφώνει την προσπάθεια να προλάβει το «τρένο» της συμμετοχής στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Μπορεί να είναι εικόνα ένα ή περισσότερα άτομα

Οι «Μπάγκις» προηγήθηκαν με τον Ρόμπσον-Κάνου (15′), αλλά στη συνέχεια οι «κόκκινοι» ισοφάρισαν με το γκολ του Σαλάχ (33′).

Η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ήταν ξανά απογοητευτική και δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της μαχητικής Γουέστ Μπρομ.

Ο,τι δεν κατάφεραν οι πανάκριβοι επιθετικοί της Λίβερπουλ, το πέτυχε τελικά ο τερματοφύλακας της στις καθυστερήσεις των … καθυστερήσεων του αγώνα, σώζοντας τη παρτίδα.

Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα, άτομα που κάνουν σπορ και εξωτερικοί χώροι

Την ίδια στιγμή, η Τότεναμ επικράτησε στο γήπεδο της με 2-0 της Γουλβς και ενίσχυσε την προσπάθεια της για να συμμετάσχει στο Europa League της επόμενης περιόδου.

Η ομάδα του Λονδίνου έφθασε στη νίκη με τα γκολ των Κέιν (45′) και Χόιμπιεργκ (62′).

Νωρίτερα, η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε στο τελευταίο 15λεπτο να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη, στην έδρα της, κόντρα στην Αστον Βίλα με 3-2. Η ομάδα του Ρόι Χόντγκσον βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό (ΜακΓκιν), ισοφάρισε στο 32′ με τον Μπεντέκε, δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Μπέρμιγχαμ προηγήθηκε ξανά με τον Ελ Γκάζι, και στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Λονδίνου αντεπιτέθηκε και πήρε τη νίκη με τα τέρματα των Ζαχά (76′) και Μίτσελ (84′).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 36ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Premier League :

Μάντσεστερ Γ.-Λέστερ             1-2

(15' Γκρίνγουντ - 10' Τόμας, 66' Σογιοντσού)

Τσέλσι-Άρσεναλ                   0-1